Tıp Terimleri

Tıp Terimleri

Latest | A B C D E F G H K L M N O P R S T U V W Y Z
There are 20 names in this directory beginning with the letter V.
Vagotomi
Vagus sinirinin etkisini ortadan kaldırmak amacıyla dallarından birisinin kesilmesidir.

Vagus
Nervus Vagus onuncu kafa siniridir, kafatasından çıktıktan sonra mide , barsak sisteminin bir kısmına, kalp ve akcigerlere dallar verir.Bu sistemlerin fonksiyonlarında önemli rol oynayan bir sinirdir.

Vajen
Kadın cinsel organı.

Vajinit
Vajina iltihabı.

Vaksın
Aşı

Varikosel
Erkeklerde spermatik kordon venlerinin genişlemesi sonucu torbalar içersinde varis oluşumu.

Varis
Kirli kan taşıyan damarların, fonksiyonel bozuklukları sonucu ya da kan akımının önündeki bir engel nedeniyle genişliyerek kıvrımlı bir hal almasıdır.Yüzeyel olduğu gibi derin venlerde de varis gelişebilir.

Vaskülit
Damar iltihabı.

Vazodilatasyon
Damar genişlemesi.

Vazodilatatör
Damar genişletici etkiye sahip ilaç, madde.

Vazokonstrüksiyon
Damarları büzülmesi, kasılması.

Vazokonstrüktör
Damarları büzen etkiye sahip ilaç, madde.

Vazospazm
Damar kasılması, büzülmesi.

Vejeteryan
Bitkisel gıdalarla beslenen, etyemez.

Ven
Kirli kanı kalbe taşıyan damarlar.

Ventilasyon
Spontan solunum yada spontan ventilasyon basitçe, havanın akciğer içine ve dışına hareketidir. Ventilasyonda temel amaç, oksijenden zengin havanın akciğerlere alınması ve yüksek oranda karbondioksid içeren solunum havasının dışarı atılmasıdır.

Ventilatör
Yetişkin ya da çocukların nefes almasına yardımcı olan bir makine. Nefes almada problem olması durumunda yenidoğan bebeklerde en çok görülen on durumdan birisidir. Eğer bebeğiniz akciğer problemleri ile doğmuş ya da kendi başına nefes alamıyorsa bir ventilatöre bağlanabilir. Prematüre doğan bebeklerde akciğerlerin yeterince gelişmemesi bir ventilatöre gereksinimin en genel sebebidir.

Verniks Kazeoza (Vernix Caseosa)
Anne karnındaki dönemde fetusu koruma görevinin yanısıra antioksidan, yara iyileşmesini kolaylaştırma, su geçirmezlik özellikleri de olan fizyolojik bariyerdir. Doğumda deri, verniks kazeoza ile kaplıdır. Bu beyazımsı yağlı tabaka tüm vücudu örtebilir veya sadece kıvrım bölgelerinde var olabilir. Doğumu izleyen saatlerde kurur ve dökülür. Rengi anne karnındaki dönemdeki problemleri yansıtabilir. Genellikle doğumdan hemen sonra temiz bir havlu ile silinir. Esas olarak Verniks sebum yani yağ hücrelerinden oluşur. Bebeğin cildini nemlendirme görevinin yanı sıra doğum sırasında doğum kanalından daha kolay geçmesini sağlar. Diğer yandan Verniks 'in anti-bakteriyel etkisi olduğu da düşünülmektedir. Bakterilerin bebeğe geçmesini engelleyerek enfeksiyonlara karşı da korur. İsim kökeni: Latincede vernix vernik veya cila, caseosa da peynirimsi anlamına geliyor.

Vertigo
Genel anlamda baş dönmesi, hareket duygusu demektir. Ancak tansiyon düşmesi ile ilgili baş dönmeleri bu kapsamda değildir. Vertigodan kastedilen labirentit, iç kulak iltihabı, Meniere hastalığı gibi durumlarda olan baş dönmesi hissi Vertigo diye adlandırılır.

Vitiligo
Bir cilt hastalığı olup, vücudun çeşitli bölgelerinde, yer yer renk (pigment) kaybı ile karakterize, normal bölgelerden keskin sınırlarla ayrılan beyaz lekeler.