İlk kez egzersiz yapacaksanız?
Eğer ilk defa egzersiz programına başlayacaksanız, bu konuyu bilen birisinden danışmanlık almanız çok önemlidir. Bir öğretici ile çalışmak egzersiz programınızın daha uzun süreli ve daha yararlı olmasını sağlayacaktır. Çünkü başlangıçta mutlaka egzersizi bırakmak için bir bahane arayacaksınız. Yanınızda birisi olursa (egzersiz danışmanı) bunu yapmanız zorlaşır.

Egzersizi görev edinin

Egzersize sadece boş vakit doldurucu bir eğlence olarak değil, mutlaka yerine getirilmesi gereken bir etkinlik olarak bakın. Kendinize görev edinin. Vazgeçmeyin,ertelemeyin. Öncelikler listenizde egzersiz her zaman ve mutlaka yer alsın!

Isının

Egzersiz seansına başlamadan önce ısınma ve gerdirme hareketleri yapmanız çok önemlidir. Isınma hareketleri kaslara giden kan akımını çoğaltır,egzersize bağlı yaralanmaları önler. Birkaç dakika yürüyüş, yavaş jogging veya bisiklete binme hareketinden sonra 8-10 dakika gerdirme hareketlerini yapın, daha sonra egzersize başlayın.

Eğlenceli hale getirin

İnsanlar hoşlandıkları egzersiz programlarını seçtiklerinde daha başarılıdır. Yaptığınız egzersizden sıkılmaya başladıysanız veya bu program size artık ağır geliyorsa gerçekten hoşlanacağınız başka bir egzersiz bulana kadar değişik egzersizleri deneyin.

Egzersiz türlerini karıştırın

Aerobik aktiviteleri çok heyecanlı bulmayabilirsiniz. Bu nedenle değişik aktiviteleri birbiri ile karıştırın. Örneğin tenis oynuyorsanız,başlamadan önce veya bitirdikten sonra 15-20 dakika yürüyün. Eğer bir sağlık kulübüne üye iseniz orada muhtemelen pek çok alet vardır. Her birinde 10’ar dakika çalışmak egzersiz programınızı sıkıcı olmaktan çıkarır.

Bir gruba katılın

Tek başınıza egzersiz yapmak zorunda değilsiniz. Yanınıza birisini veya birilerini bulup,birlikte çalışın. Böylece etkinlik daha eğlenceli hale gelecektir. Bu kapsamda, grup aktivitelerini seçebilirisiniz. Başkalarıyla egzersiz yapmak sizi egzersize bağlar.

Ara verin

Düzenli egzersiz temposunu sürekli hale getirmek biraz zaman alabilir. Ara sıra kendinize izin verin. 1 gün veya 1 hafta izin verdiğinizde devam etmek için gelecek haftanız hala vardır.