Egzersizler doğru yapılmadığında sakatlıklara yol açabiliyor.
Sağlıklı ve zinde kalabilmek için yapılan egzersizler, doğru yapılmadığında sakatlıklara yol açabiliyor. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez şartlarından biri de düzenli egzersizler. Uzmanlar, egzersiz programının mutlaka bir uzman tarafından belirlenmiş olması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Haftada 3 Gün Egzersiz Çok Faydalı
Haftada üç gün yapılacak egzersiz sayesinde hem vücudun formda kalacağını, hem de birçok hastalık açısından ciddi bir tehlike olan obezite riskinin ortadan kalkacağını, kemik ve kas kitlesinin korunacağını belirten uzmanlar, sağlığın korunabilmesi için egzersizlerin bilinçli yapılması gerektiğini bildirdi.

Halka Açık Spor Aletlerini Kullanırken Çok Dikkatli Olun !
Uzmanlar, son yıllarda spor merkezlerinin dışında belediyelerin parklara yerleştirdiği spor aletlerinin sık kullanıldığını ifade ederek, bu aletlerin doğru kullanılması gerektiğini, yanlış egzersizlerinde sakatlıklara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Duruş Bozukluğu Olanlar Önce Fizyoterapiste Danışmalı
Duruş bozukluğu olan kişilerin, egzersiz yaparken omurga ve eklemlerini zorlayabileceğine dikkati çeken uzmanlar, bu kişilerin düzenli spora başlamadan önce mutlaka uzman bir fizyoterapiste danışmaları gerektiğini dile getiriyorlar.

İnternetten Önerilen Aletleri Bilinçsizce Kullanmayın !
Özel bir sağlık sorununda hekim tarafından egzersiz önerilmesi halinde,direk spor salonuna gitmek yerine önce fizyoterapiste ulaşılması, buradan sonra verilen program ve uygulama şekline sadık kalınarak spor yapılması gerektiğine işaret eden uzmanlar, kesinlikle internetten önerilen aletlerin ve egzersizlerin bilinçsizce kullanılmaması, CD’lerdeki uygulamaların tatbik edilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Egzersiz Öncesi Vücut Mutlaka Isıtılmalı
Doğru bir egzersiz için ilk şartın, egzersize başlamadan önce vücudun iyi ısıtılması gerektiğini belirten uzmanlar, ilk olarak öncelikle boyundan ayak bileğine kadar tüm vücudun basit hareketlerle ısıtılması gerektiğine vurgu yapıyorlar.

Egzersizler Esneme Hareketleriyle Sonlanmalı
Yapılacak programın ardından, egzersizin mutlaka esneme hareketleri yapılarak bitirilmesi gerekiyor. Bu şekilde egzersiz sonrası oluşacak kas ağrılarının önüne geçiliyor.

Hergün Yapılan Egzersizlerde Kasların Dinlenmesi Önemli
Spor sonrasında kaslara dinlemeleri ve toparlanmaları için yeterince zaman verilmesi öneriliyor. Örneğin her gün yapılan bir egzersiz programında, bir gün bacakların diğer gün kolların yoğun olarak çalıştırılması tavsiye ediliyor.

Kaslar Dengeli ve Simetrik Çalıştırılmalı
Kasların dengeli şekilde ve simetrik olacak şekilde çalıştırılması gerekiyor. Örneğin, karın kasları çalıştırılırken sırtın ihmal edilmemesine özen gösterilmesi gerektiği vurgulanıyor. Sadece aynada görülebilen değil, tüm kasların çalıştırılması isteniyor.

Konsantrasyon Çok Önemli !
Egzersiz yapılırken konsantre olunması, dalgınlığın olası sakatlıklara yol açabileceğine dikkat çekiliyor. Bir ağırlığı sadece kaldırırken değil, özellikle bırakırken de yavaş ve kontrollü olunması tavsiye ediliyor.

Egzersizin süre, yoğunluk ve sıklığının yavaş yavaş artırılması, aynı kası çalıştıran farklı egzersizlerin yapılması öneriliyor.

3 Kusurlu Hareket
Uzmanlar, çok sayıda kişinin spor yaparken sakatlık geçirdiğini belirterek, özellikle bel sorunu olanların kesinlikle yapmaması gereken egzersizleri ise şöyle sıralıyorlar:

1. Bacaklar düz şekilde mekik çekilmemeli. Ayaklar, bir yere sabitlemiş olsa dahi bacaklar düz şekilde asla mekik çekilmemeli.
2. Bacaklar, düz olacak şekilde yerden kaldırma ya da yukarıdan aşağıya doğru yavaş yavaş indirme hareketi asla yapılmamalı.
3. Gövdeyi zorlayarak sağa sola dönme ya da geriye doğru kalkma hareketleri yapılmamalı.