Doğumdan sonra spora ne zaman başlanmalı?
Doğumdan hemen sonra egzersiz yapmanın kaslar ve bağlar için zorlayıcı olduğu düşünülür ancak uzmanların önerisi; tıbbi bir engel yoksa spora başlamak gerektiği yönünde. Doğum sonrası spora başlamada doğum çeşidi ve iyileşme sürecinin önemli olduğunu belirten uzmanlar, doğum yaptıktan sonra koşmanın ve spor yapmanın vücuttaki enerji seviyesini geliştirdiğini söylüyor.

Annelere, “Kendinizi koşmaya ve spor yapmaya yeterli gördüğünüz zaman bunu yapmanız gerekir” önerisinde bulunan uzmanlar, yeni anne olanlar için çok sayıda spor alternatifi olduğunu belirtiyor.

Egzersizin anne sütünü de olumlu etkilediğini vurgulayan uzmanlar, yeni doğum yapmış olanlar için şu önerilerde bulunuyor: “Koşmak ve egzersiz yapmak sizin için sıkıcı bir iş haline gelmemeli. Tekrar spora başlamanız için neden sporun veya koşmanın sizi mutlu ettiğini düşünün ve böyle motive olun. Halsiz olsanız dahi, kendinize ayıracak biraz zaman bulabilirisiniz ve tekrar egzersize başlamak daha enerjik hissetmenizi sağlar.

Spora koşu bandında başlayın: Vücut geliştirmeye başlamak sizin için iyi bir başlangıç olabilir. Diziniz ve ayak bileği ekleminiz için koşu bandı daha yumuşak olacaktır. Üstelik genel vücut sıhhatinizi yüksek tutacak diğer makineler de sporda size yardımcı olacaktır. Bunun için çocuk bakım bölümleri bulunan spor salonlarını tercih edin.

Acele etmeyin, zamana ihtiyacınız olacak: Hemen değişiklik beklemeyin. Eğer performansınız doğum yapmadan öncekinden daha düşükse sakın kendinizi kötü hissetmeyin. Her yeni anne spora farklı bir hızla başlar yani siz en iyisi kendi vücudunuzu dinleyin. Kısa ve az yoğun bir koşuyla başlayın ki vücudunuz tekrar koşmaya alışsın.