Baharın tadını egzersizle çıkarın!
Bahar yüzünü yavaş yavaş göstermeye başladı. Kış mevsiminden çıkan yavaşlamış metabolizmanızın bir an önce canlanmasını istiyorsanız, egzersize başlamanın tam zamanı. Egzersizin hastalıklardan koruyan; hastalıkları tedavi eden önemli bir reçete olduğunu dile getiren Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık, vücudu kış rehavetinden kurtarmak ve bahar aylarını zinde geçirmek için egzersizi öneriyor.

Egzersizin psikolojiyi de olumlu etkilediğini vurgulayan Prof. Uyanık, “Hayat yolculuğumuzu oturarak tamamlayamayız. Gün içinde, sınırlı sayıda kasımızı kullanırız. Kullanılmayan ya da yetersiz kullanılan kaslar, gevşeyip zayıflar; eklemlerin esneklik ve hareketleri azalır. Egzersiz ile vücudunuzdaki sistemlerin bozulmasını önleyebilirsiniz. Böylece metabolizmanız dengeli şekilde hızlanır, organlarınızın optimal düzeyde çalışması sağlanır, vücudun fonksiyonel kapasitesi artar ve sağlıklı bir yaşam mümkün olabilir” diyor.

Prof. Uyanık, insanı genç, canlı ve dinamik tutan egzersizin yararlarını şöyle sıralıyor:

EGZERSİZ YAPMANIN 15 YARARI

1. Kasları geliştirerek, fit olmayı sağlar. Fit olmak sadece estetik olarak iyi görünmek değil; her türlü aktiviteyi kolayca yapabilmek için sağlıklı görünmektir. Yani, kalp ve damar yönünden dayanıklı olmak, güçlü kaslara ve esnek eklemlere sahip olmak anlamına gelir.
2. Kemiklerin kuvvetlenmesini sağladığı gibi; kemik erimesini de önler.
3. Kalbin güçlenmesini sağlar. Kan akımını artırarak, kalp-damar ve beyin damarları ile ilgili hastalıkları önler, risk oranını azaltır.
4. Akciğer fonksiyonlarını, yani solunumsal kapasiteyi artırarak, hücre seviyesinde besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde anahtar rol oynar.
5. Beynin kimyasını korur, unutkanlık, dalgınlık, dikkat bozukluğu, zihin karışıklığı gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır.
6. Metabolik olayları hızlandırarak, yaşlanma sürecini geciktirir, genç hissetme ve görünüm sağlar.
7. Mide bağırsak hareketlerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır.
8. Hormonal dengeyi sağlar, şişmanlık riskini ortadan kaldırır.
9. İnsülin direnç gelişimini, dolayısıyla şeker hastalığını önler.
10. Trigliserid ve kolesterolün yükselmesine engel olur, kolesterol dengesini sağlar.
11. Terlemeyi sağlayarak, toksinlerden, zararlı maddelerden arındırır.
12. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, enfeksiyonlara karşı direnç ve savunmayı artırır.
13. Kanser hücreleri oluşmasını engeller; kanser riskini yaklaşık % 50 oranında azaltır.
14. Güzel ve kaliteli bir uyku sağlayarak vücudun dinlenmesine yardımcı olur.
15. Depresyon ve gerginliği azaltır, özgüven ve iyimserliği artırır.