Stresle güzelliğinizden olmayın
Stresin, karın veya baş ağrısı gibi negatif etkiler yarattığını biliyor olsanız da, cildinizi kolayca yıprattığının farkında olmayabilirsiniz. Maddi durumların veya mutsuz bir iş yaşantısının sebep olduğu uzun süreli stres, kortizol hormonu seviyesin Stresin, karın veya baş ağrısı gibi negatif etkiler yarattığını biliyor olsanız da, cildinizi kolayca yıprattığının farkında olmayabilirsiniz. Maddi durumların veya mutsuz bir iş yaşantısının sebep olduğu uzun süreli stres, kortizol hormonu seviyesinde bir artış yaratıyor. Bu artış, bir yandan güzelliğinize ağır darbeler indirebiliyor, bir yandan da kötü alışkanlıklar edinmenize sebep olabiliyor. Ancak görümünüzü düzeltmeniz mümkün. Cildinizin, özellikle problemli olduğunu saptadığınız bölgelerini birkaç basit adımla kurtarabilirsiniz. Ayrıca genel olarak stres seviyenizi azaltmak, uzun dönemde daha güzel görünmenizi sağlar.

VÜCUT
1- Cildinizin tahriş olma sebebini anlayamıyorsunuz.
Vücudunuzda günlerdir bir kaşıntı veya kızarıklık fark ediyorsanız, hafif bir egzama geçiriyor olabilirsiniz. Bu durum, stresin etkileri ile vücudunuzun bir noktasında patlak verebilir.

Çözüm:
Cildinizi temizlerken doğal ve kokusuz ürünler tercih edin. Kaşıntıyı alması için su bazlı ve kortizon içeren bir krem uygulayın. Yanma etkisini gidermek için ise, yulaf unu içerikli banyo ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

2- Farkında olmadan sürekli kambur duruyorsunuz
Çoğumuzstresin yükünü omuzlarımızda ve sırtımızın alt kısmında taşırız. Bilgisayarın karşısında otururken bile kambur duruyorsanız, boyun kaslarınız fazla gerilir ve canınız yanmaya başlar.

Çözüm:
Masaj yaptırabilir veya evde ağrıyan bölgelere krem sürebilirsiniz. Özellikle salatalık özlü nemlendirici bir kremin kokusu bile dinlendirici olabilir. Kremi avucunuza dökün, omuzlarınızı kasın ve sertliği açmak için parmak uçlarınızla bu bölgeleri hafifçe ovun. Sırtınız için öncelikle sıcak bir duş alın. Isı, gergin kasları gevşetir.

YÜZ
1- Sivilceleriniz bir türlü geçmek bilmiyor.
Stres sonucu ortaya çıkan yüksek kortizol seviyesi cildinizin koruyucu kalkanını zayıflatır. Sonuçta, bakteriler gözeneklerinizden içeri kolayca girer ve onları tıkar. Ayrıca, sürekli stres altındaysanız bağışıklık sisteminiz de risk altındadır. Bu da vücudunuzun aknelerden kurtulmasını zora sokar.

Çözüm:
Vücudunuzun stres altında olmadığını varsayın ve normalde onun kendiliğinden yapması gereken görevi siz tamamlayın. Öncelikle, hafif bir peeling uygulayarak ölü hücrelerinizden arının. Ardından salisilik asit içeren sivilce önleyici bakımı günde iki defa kullanarak inatçı aknelerinizden kurtulun. Ayrıca bu sivilceleri akne giderici bir fondöten ile de kapatabilirsiniz.

2- Yorgun gözlere sahipsiniz.
Sinirleriniz gergin olduğunda, damarlarınız daralır ve dolaşım sisteminiz yavaşlar. Bunun sonucunda da göz altlarınızda sıvı birikebilir. Duygusal zorluklar da cildinizin rengini soldurur ve gözlerinizin altındaki morlukları daha görünür bir hale getirir.

Çözüm:
Şişmiş olan bölgelerinize rahatlatıcı bir göz jeli uygulayın. Ardından pembe veya şeftali tonlarında bir göz altı kapatıcısı veya açık renkli bir göz farını göz altınıza sürerek morluklarınızı kapatın.

3- Cildinizde hayat yok.
Baskı altında olduğunuzda bağışıklık sisteminiz gücünü kaybeder. Bu nedenle cilt katmanlarınız kalınlaşır ve cildiniz solgun görünür.

Çözüm:
Cildinizi nemli bir havluyla sildikten sonra C vitamini içeren ve antioksidan etkisi ile cildinizi aydınlatan bir serum uygulamanızda fayda var.

SAÇ
1- Saçınızı kontrol edemiyorsunuz.
Kafa derinizin yağlanma seviyesi strese bağlı olarak bir hızlanıp bir yavaşlayabilir. Saçınız çok çabuk yağlanabilir veya aşırı derecede kuruyabilir.

Çözüm:
Normal saçlar için’ olan bir şampuan kullanın. Bu ürün saçınızın yağlanma seviyesini dengeleyerek kafa derinizi eski haline kavuşturur. Aşırı kuruluğu engellemek için, durulanmayan nemlendirici bir bakım kremini saç diplerinize uygulayın. Yağlanma problemi yaşıyorsanız, saç pudrası kullanabilirsiniz.

2- Saç uçlarınız sık sık kırılıyor.
Stres, saç köklerinde yanmaya sebep olur. Bu nedenle saç kökleri gerekli miktarda beslenemez. Bu da saçlarınızın kuruması ve uçlarının kırılmasıyla sonuçlanır.

Çözüm:
Saçınızı gevşek bir topuz haline getirebilir veya tutamlarınızı kıvırmamak için geriye doğru tokalarla sabitleyebilirsiniz. Yıpranmış kısımlar içinse yumuşatıcı serum kullanabilirsiniz.

3- Boya uzun süre dayanmıyor.
Stres altında olduğunuzda, bütün nemi vücudunuz tuttuğu için, saç dipleriniz kolaylıkla kuruyabilir. Kuruyan saç telleri ise renk pigmentlerine eskisi gibi sahip çıkamaz ve buna bağlı olarak saç renginiz hızla solmaya başlar.

Çözüm:
Boyanızı evde yapıyorsanız daha besleyici bir bakımı tercih edin. Saçınızı eğer kuaför salonunda boyatıyorsanız, haftada en az bir kez nem maskesi uygulatmaya gayret gösterin.

STRES TESTİNİ UYGULAYIN!STRES TESTİNİ UYGULAYIN!
Gerginliğin herkes üzerindeki etkisi farklıdır. Bu gerginliğin size hangi aşamada saldırdığını bulmak için aşağıdaki listeye bir göz atın. Size uygun olduğunu düşündüğünüz sorunları işaretleyip, onlara karşılık gelen çözümleri bulabilirsiniz.

Yüz
1. Haftalarca geçmeyen sivilcelere sahipsiniz.
2. Uyku düzeniniz düzenli olsa bile, göz altınızda torbalar ve siyah halkalar oluşuyor.
3. Alnınız ve yanaklarınız pürüzlü ve sert bir görünüm alıyor.

Vücut
1. Vücut kremi uygulamanıza rağmen bacaklarınız, kollarınız ve boynunuz sürekli kaşınıyor.
2. Omuzlarınız ve sırtınızın alt kısımları ağrıyor.

Saç
1. Saçınız bir anda daha yağlı, daha kıvırcık bir hale geldi.
2. Saç uçlarınız yoğun bir biçimde kırılmaya başladı.
3. Saç boyanızın rengi normalden daha çabuk solmaya başladı. Birkaç haftada bir boyaya gitmek zorunda kalıyorsunuz.