Stres vücuda ne yapar? Stresi yenmek için ne yapmalı? 
Günümüz insanının en büyük sorunlarının başında geliyor stres. Stres, uyku düzenini dengeleyen serotonin ve melatonin hormonlarını etkileyerek uykusuzluk problemi yaratabilir. Uykusuz kalmak da baş ağrısı, tansiyon dengesizliği, sindirim problemleri ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi semptomlarla hayatı zehir edebilir.

Bu sorunla baş etmek için yatmadan önce bitki çayı içmeyi deneyebilirsiniz. Saat 19.00’dan sonra yemek yememek, kahve ve kola gibi kafein içeren ve uyarıcı özelliği olan içeceklerden uzak durmak çözüm olabilir.

Baş Ağrısı
Stres anında vücudumuz, daha az adrenalin salgılar. Bu eksiklik özellikle baş ağrısı ve migren konusunda hassas olanları etkiler.

Stresin verdiği adrenalin eksiğini yerine koymanın en etkili yolu spor yapmaktan geçiyor. Düzenli egzersiz, beyin damarlarına giden oksijeni düzenleyici etkisiyle stres anında oluşabilecek baş ağrısı riskini azaltır.

Kalp Krizi Riskini Artırır
Uzun zaman süren veya tekrarlayan stres; yüksek tansiyon ve enfarktüs riskini artırır. Aynı zamanda kötü huylu kolesterol seviyesini de yükselterek damar tıkanıklığına bağlı hastalıkları ve kalp krizi olasılığını da tetikler.

Kötü huylu kolesterol ile savaşmanın en etkili yolu ise düzenli spor yapmaktır…

Bağışıklık Sistemini Etkiler
Stresli ortamlar bağışıklık sistemini yavaşlattığı için hastalık ve mikroplara karşı savaşma gücünü de azaltarak kendinizi sürekli halsiz ve yorgun hissetmenize sebep olabilir.

Bol sebze ve kivi, portakal gibi bol bol C vitamini içeren meyvelerden tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirir bu sorunu bertaraf edebilirsiniz…

Kilo Aldırır
Stres altındayken kan şekerini dengeleyen insülin salgılanması bozulduğundan kilo problemleri de ortaya çıkabilir.

Ayrıca stresin antidepresanı genellikle hamur işi ve tatlılardır.

İnsülini hızla yükselten pasta, bisküvi gibi beyaz unlu ve şekerli gıdalardan uzak durun. Bunlar yerine insülini yükseltmeyen armut veya kavun gibi tatlı meyveleri tercih edebilirsiniz.

Sindirimi Yavaşlatır
Adrenalinin azalması, sindirim sisteminin de yavaşlamasına neden olur. Aldığımız besinlerin yavaş hazmedilmesi mide sancıları, gaz ve bulantı şikayetlerini artırır.

Lifli gıdalar tüketerek ve prebiyotik yoğurtları tercih ederek bol su içmek sindirim sisteminizi rahatlatmanıza olanak tanır.