Renk Körlüğü

Renk Körlüğü Nedir ?
Renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğudur. İnsan gözü retina tabakası sayesinde renkleri algılayabilmekte ve ayırt edebilmektedir. Retina tabakasındaki renk algılamasında oluşabilecek bir problemde bazı renkler veya tüm renkler daha soluk ve grimsi şekilde görülebilir. Bu da renk körlüğü demektir.

Renk Körlüğü Neden Oluşur ?
Retinada bulunan ve renkli görmeden sorumlu hücreler olan koniler üç adet pigment içerir. Bunlar kırmızı, yeşil ve mavi pigmentlerdir. Renk körü olan kişide bu pigmentlerin biri, ikisi veya üçü ya olması gerekenden azdır ya da hiç yoktur. Bu pigmentlerden ikisi tam, biri eksikse trikromat anormalisi (renk körlüğünün en sık görülen türü) söz konusudur. Bu durumda kişi ya kırmızıyı ya yeşili ya da maviyi göremez. Renk körlüğü doğuştan olabileceği gibi sonradan geçirilen hastalıklar sonucunda da oluşabilir.

Renk Körlüğünün Görülme Sıklığı Nedir ?
Renk körlüğü, kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen, oldukça yaygın bir durumdur. Renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğudur. En fazla görülen tipi, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Erkeklerde yüzde 8, kadılarda yüzde 0.4 oranında görülmektedir. Renk körleri dünyayı siyah-beyaz görmezler. Genellikle kırmızı ve yeşili tonlarını ayırt edemezler. Birçok kişi renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez. Renk körlüğü olan erkeklerin kız çocukları renk körü olmamakla birlikte renk körlüğünün taşıyıcısı durumundadırlar. Taşıyıcı kadınların erkek çocuklarının yarısı da renk körü olarak doğabilmektedir.

Tanı & Teşhis ?
Renk körlüğü teşhisi ishiara testi ile yapılır. Kişi, renk körlüğü testlerinde farklı rakamları ifade eden renkleri ya da şekilleri çevresindeki renklerden ayıramıyorsanız renk körü olma ihtimali yüksektir.Aşağıda yapacağımız testlerden yola çıkarak sonuca oluşabilirsiniz.

Renk Körlüğünün Tedavisi
Renk körlüğünü tamamen tedavi etmek mümkün değildir. Ancak renk körlüğünün tipine göre özel filtreli kontak lensler ve gözlükler, renk körlerinin renkleri ayırt edebilmesini sağlamaktadır. Bu yumuşak lensler ve gözlükler numaralı veya numarasız olabilmektedir.

Kendinizi Test Edebilirsiniz ..