Regliniz düzensiz mi oluyor
Uzmanlar adet düzensizliğinin iki üç ay devam etmesi durumunda hekime başvurulması gerektiğini belirtiyor. Normal adet döngüsü yani siklüs, bir kadında 21 ile 35 gün arasında değişiyor. Bir adet siklüsünün 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsediliyor. Ancak uzmanlar, adet gecikmesinin çok sık karşılaşılan bir durum olduğunu ve birkaç gün süren adet gecikmelerinin sorun olarak algılanmaması gerektiğini söylüyor.

Adet düzensizliğinin iki üç ay devam etmesi durumunda hekime başvurulması gerekiyor.

Adet gecikmesinin bir çok nedeni olabilir. Hormonal faktörler, üreme organları ile ilgili hastalıklar, stres gibi yaşam koşulları, ağır egzersiz veya aşırı kilo alıp verme adet gecikmesine neden olabilir. Uzmanlar, Adet gecikmesinde en sık görülen nedenin yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması olduğu söyleyerek şu bilgileri verdi:

“Aslında kadınların birçoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması gibi sorunlar yaşayabilirler. Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez. Adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir. Adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir. Bazı hormonal denge bozukluklarında da ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir ve karmaşık bir yapı içerisinde olabilirler. Bunlar içerisinde en sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonunun salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturuyor.”

UZUN SÜRÜYORSA CİDDİYE ALIN
Adet düzensizlerinde tanı, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene ve ultrasonografi yöntemi ile konuyor. Ayrıntılı olarak yapılacak hormon profili analizinin de tanının en önemli parçası olduğunu söyleyen Uzmanlar “Bazı hormon metabolizması bozukluklarında hekim ilave birtakım tahlillere ve testlere başvurabiliyor. Hatta röntgen filmi ve bilgisayar tomografi de tanı için gerekebiliyor. Bütün bu tanı yöntemlerinden sonra adet gecikmesinin nedeni tespit ediliyor ve gereken tedavi yapılıyor. Üç ay süren adet gecikmelerinin önemsenmesi ve vakit geçirmeden bir uzmana başvurulması uygun tedaviye erişim açısından önem taşıyor” dedi.