Premenstrual sendrom (Pms) şikayetleri nasıl azaltılır ?
Adet öncesinde yaşanan premenstrual sendrom; gerginlik, halsizlik, aşırı iştah gibi sorunlar yaratarak yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Adet Öncesi Sendromu (Premenstrual sendrom, PMS), regl öncesi dönemde başlayıp ruhsal ya da fiziksel birtakım belirtilerle kendini gösteren ve reglin başlamasından bir hafta kadar önce ortaya çıkarak reglin bitiminden bir kaç gün sonra kaybolan durumu ifade ediyor. PMS; karın bölgesinde şişkinlik, iştah artışı, sık yeme ihtiyacı, tatlıya düşkünlük, cilt bozukluğu, uyku sorunları, memede hassasiyet, bel ağrısı, kabızlık, baş ağrısı, çarpıntı, duygusal dalgalanmalar, olumsuz düşünceler, depresyon hali, yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, kendine güvenin azalması, gerginlik, kızgınlık ve öfke hali, seksüel isteklerde değişiklik gibi fizyolojik ve psikolojik birtakım belirtilere yol açıyor.

Nedeni tam olarak belli olmamakla birlikte, genelde mineral ve vitamin yetersizlikleri, hormonal dengesizlikler, kan şekerinin düşük olması, vücutta aşırı sıvı tutulumu, beyindeki bazı kimyasal ileticiler, bastırılmış cinsel arzu, psikolojik nedenler üzerinde duruluyor.

Regl öncesi döneminde genellikle aldatıcı bir kilo artışı görüldüğünü ancak bunun gerçek bir yağ artışı olmadığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Rabia Yurdagül, bu durumun östrojen ve progesteron hormonlarının dengelerindeki değişiklikler sonucu vücutta biriken ödemden kaynaklandığını söylüyor. Yine hormonal değişimler nedeniyle bağırsak sisteminin çalışma düzenindeki değişiklikler kabızlığın görülmesine neden oluyor ve şişkinlik hissi ağırlıkta artışın olduğunu düşündürüyor. Regl dönemi biter bitmez, bağırsakların tekrar normal hızda çalışması sonucu, kabızlık sona eriyor ve hormonların normal dengeye ulaşmasıyla birlikte vücutta biriken sıvının atılması sonucu kilo normale dönüyor.

KİLO ARTIŞI YAŞANABİLİR
Ancak regl döneminin başlangıcından birkaç gün önce, değişen iştah durumu kontrol altına alınmayıp vücudun ihtiyacından fazla enerji alınırsa kilo problemi yaşanabileceğini belirten Yurdagül, “Regl dönemi öncesi tatlı isteğinin nedeni, östrojen hormonunun vücutta dolaşımının azalmasıdır. Östrojen kadınlar için uyarıcı bir hormondur, seratonin, noradrenalin ve endorfin hormonlarının üretimini artırır. Östrojen azalmasıyla, kan şekerindeki düşme eğilimi artar dolayısıyla bu durum iştah metabolizmasının uyarılmasına neden olur. Bu nedenle, özellikle bu dönemde az ve sık aralıklarla beslenmek ve glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmek oldukça önemlidir” diyor.

PMS ŞİKAYETLERİ NASIL AZALTILIR?
Beslenme ve Diyet Uzmanı Rabia Yurdagül, dengeli beslenme ile şikayetleri ile PMS sorunlarının azaltabileceğini vurguluyor ve önerilerini şöyle sıralıyor:
1. Kan şekeri dengesinin sağlaması için ana ve ara öğün düzenine dikkat edilerek azar azar ve sık sık beslenilmeli.
2. Karbonhidrat kaynağı olarak şeker, tatlı, çikolata gibi besinler yerine ekmek, kepekli makarna, esmer pirinç, bulgur, kuru baklagil ve sebzeler gibi kompleks karbonhidrat kaynakları tüketilmeli.
3. Tuz ve tuz içeriği yüksek salamura besinler, tuzlu bisküviler gibi besinlerin tüketimi minimuma indirilmeli.
4. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olan ve tokluk hissini artırmayı sağlayan lif içeriği yüksek besinlerin (sebze ve meyveler gibi) tüketimine ağırlık verilmeli.
5. Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecek tüketiminden ve alkol tüketiminden kaçınılmalı.
6. Su başta olmak üzere yeterince sıvı tüketilmeye özen gösterilmeli.
7.Hormonal denge üzerine olumlu etkisi olduğu için egzersize mutlaka yer verilmeli.