Migren eğitim düzeyi yüksek kadınlarda daha çok görülüyor
Uzmanlara göre migren eğitim düzeyi yüksek, herşeyi kafasına takan, mükemmeliyetçi kadınlarda daha çok görülüyor. Parfüm kokusu bile atağı oluşturabiliyor. Prof. Dr. Nebahat Taşdemir, migrenin eğitim düzeyi yüksek, her şeyi kafasına takan, mükemmeliyetçi kadınlarda daha çok görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Taşdemir, migrenin iş gücü kaybına neden olan şiddetli baş ağrısı olduğunu belirtti. Ataklar ve genellikle yarım baş ağrısı şeklinde kendini gösteren hastalığın atak sırasında hastanın ışıktan, sesten, kalabalıktan rahatsız olduğunu belirten Taşdemir, ayda 4-5 atağı olan hastalarda bazen bu atakların 72 saat kadar sürebildiğini ifade etti. Taşdemir, baş ağrısının orta şiddetten çok şiddetliye kadar seyredebildiğini kaydederek, “Migren, daha çok kadınları tercih eder” dedi.

MASUM DEĞİL

Hastalığın kalıtımsal olabildiğini, yanıp sönen ışıklar, parfüm kokuları, peynir, portakal türü meyveler, domates, salam, sosis ve turşu gibi gibi bekletilmiş gıdaların hastalığı tetiklediğini belirten Taşdemir, şöyle konuştu: “Hastalarımıza ilacın yanı sıra eğitim veririz. Hastaya ‘ağrının sevmediği şeyleri yapma, uykusuz kalma, az veya çok uyuma’ şeklinde uyarılarda bulunuruz. Çünkü migren pek de masum bir hastalık değil. Beyinde bazı hasarlar meydana getirebili-yor. Damarlarda tıkanıklıklara yol açabiliyor. Elde ve bacakta güç kaybı oluyor.?

Stres tetikleyici faktör

Baş ağrısını tetikleyen en önemli faktörün stres olduğunu, şehirli, eğitim düzeyi yüksek, her şeyi kafasına takan, mükemmeliyetçi kadınlarda migrenin daha çok görüldüğünü belirten Taşdemir, migrenin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu kaydetti. Taşdemir, hastalığın sıklığını ve şiddetini azaltmaya yönelik tedavilerin yapıldığını ayda 4-5 atağın daha aza indirgenebildiğini belirtti.