Meme kanserinde erken teşhisin önemi
VKV Amerikan Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Mehmet Şükrü Aktan, erken tanı konulması halinde meme kanserinin tamamen tedavi edilebilme şansının çok yüksek olduğunu bildirdi.  Aktan, yaptığı yazılı açıklamada, kansere bağlı ölüm nedenleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alan meme kanseri için düzenli olarak muayenelerin yapılması gerektiğini, kadınların kendi kendilerine yapacakları muayenenin de erken tanı için büyük önem taşıdığını kaydetti.

Meme kanserinin, kadın sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardan biri olmakla birlikte erkeklerde de nadiren görülebildiğini dile getiren Aktan, ABD’de her 8 kadından, Batı Avrupa ülkelerinde de her 10 kadından birinin meme kanserine yakalandığını ifade etti.

Türkiye’de ise her yıl 30 bine yakın kadına meme kanseri tanısı konulduğunu aktaran Aktan, günümüzde erken tanı olanaklarının artması ve bu konuda yapılan birçok araştırma ve çalışmanın, meme kanserine bağlı ölümlerin oranını azalttığını vurguladı.

Kanserin ortaya çıkış nedenlerinin bilinmediğini, ancak meme kanserinde risk ve koruyucu faktörlerin biliniyor olmasının, bu kanser türünde uyarıcı nitelikte bir yarar sağladığını kaydeden Aktan, bununla erken tanı sayesinde meme kanserinin yol açabileceği sorunların büyük bir bölümünün çözümlenebildiğini ve tedavi sonrası yaşam süresi ve kalitesinde önemli ölçüde artışlar sağlanabildiğini belirtti.

Aktan, açıklamasında şu hususlara dikkati çekti:

”Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanserdir. Erken tanı konulduğunda meme kanserinde tamamen tedavi edilebilme şansı çok yüksektir. Erken tanı sayesinde çok büyük olasılıkla memenin alınmasına gerek kalmamaktadır. 20-25 yaş arası her kadın, her ay kendi kendini muayene etmelidir. 30-35 yaş arası her kadın herhangi bir yakınması olmasa da meme muayenesi olmalıdır, ultrasonografi ve mamografi çektirmelidir. 40 yaş ve üzerindeki her kadın, yıllık doktor muayenesi ve mamografi yaptırmalıdır. Meme kanserinde erken tanı ölüm riskini azaltmaktadır. Erken tanıda kendi kendini muayene yönteminin önemi vardır, ayrıca tarama programları büyük rol oynamaktadır. Meme kanserinin en sık görüldüğü yaş dönemlerinde, belirli aralıklarla mutlaka hekim kontrolleri ve görüntüleme tekniklerinden faydalanılmalıdır. Bu hastalığın genç kadınlarda da görülebileceği bilinmelidir.”