Listerya enfeksiyonu nedir, nasıl bulaşır?
Hamileleri tehdit eden ve düşük yaşanmasına neden olan rahatsızlıklar arasında Listerya enfeksiyonu yer alıyor. Bakterilerden bulaşan bu hastalık anne adayları ve bebek için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Ateş, erken doğum, bebekte çeşitli anomaliler gibi etkileri olabileceği gibi düşük veya ölü doğumla da sonuçlanabilir.

Listerya enfeksiyonu nedir?

Listerya enfeksiyonuna (Listeriozis) neden olan bakteriye Listeria monocytogenes adı verilir. Normal şartlarda bakteri yetişkin bir insan bulaştığında genellikle herhangi bir şikayet ortaya çıkmadan veya hafif grip gibi belirtiler geçer. Ancak bakteri anne adaylarında düşük, erken doğum, ölü doğum ve çeşitli anomaliler gibi bebekle ilgili ciddi problemlere neden olabilir. Listerya enfeksiyonu özellikle hamileler ve bağışıklık sistemi çeşitli hastalıklar nedeniyle baskılanmış kişiler için daha büyük risk oluşturur.

Listerya enfeksiyonu nasıl bulaşır?

Bir çok bakteride olduğu gibi Listerya enfeksiyonu da çiğ et, deniz ürünleri ve yumurta, pastörize edilmemiş süt ve bu süt ile üretilen besinler ile bulaşabilir. Ayrıca iyi yıkanmamış sebze ve meyveler, hazır gıdalar gibi ürünlerde Listerya enfeksiyonuna neden olabilir.

Listerya enfeksiyonunun bebek üzerinde etkileri nelerdir?

Hamilelik sırasında enfeksiyon bebeğe plasenta yoluyla ya da doğum sırasında geçebilir. Enfeksiyon düşük, erken doğum, ölü doğum ve çeşitli anomalilere sebep olabilir. Bunun dışında fetusta hepatit, pnömoni, nörolojik hasarlar da oluşabilir.

Enfeksiyondan korunmak için ne yapılmalı?

• Sebze ve meyveleri bol su ile yıkayın
• Pastörize olmayan süt ve süt ürünlerini tüketmeyin
• Çiğ veya iyi pişmemiş balık, et, yumurta yemeyin
• Sosis, salam, sucuk gibi besinler pişirmeden yenmemeli
• Önceden hazırlanmış ve beklemiş soslu salataları yemekten kaçının
• Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri tüketmeyin
• Dondurulmuş ve çözdürülmüş besinleri tekrar dondurmayın