Gebelikte demir takviyesi şart
Hamile birçok kadında gelişen sorunlardan biri de kansızlık ve en çok görülen türü de demir eksikliği anemisi. Bu nedenle uzmanlar, hamilelere demir takviyesi yapılması gerektiği görüşünde. Gebelerde demir eksikliğine bağlı olarak ve kaybedilen kanın yerine konmamasından dolayı demir eksikliği anemisi sık görülüyor. Gebelikte hem bebeğin doğum sonrası kullanacağı demirin depolanması hem de gebenin artan kan hacmi nedeniyle, normal bir insandan çok daha fazla demir ihtiyacı oluşuyor. Ayrıca B12 vitamini eksikliği, kronik hastalıklar ve genetik yapı gibi durumlar da kansızlığa sebep olabiliyor. Kansızlık, gebelerde genellikle halsizlik, yorgunluk, kalp atım sayımında artma, uyku, çabuk yorulma ve konsantrasyon güçlüğüne neden oluyor.

16. HAFTADAN SONRA DEMİR TAKVİYESİ YAPILMALI
Gebelikte kansızlığın hem anne hem de bebek üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan, sorunun doğum sonrası kanamaların artmasına, rahmin toplanmasını güçleştirdiğine, bebek üzerinde ise erken doğuma, anne karnında gelişme geriliğine ve bebekte ani ölümlere sebep olduğunu belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü gebenin kansızlığı olsun ya da olmasın 16. haftadan sonra günlük demir takviyesi yapılmasını öneriyor. Op. Dr. Cevahir Tekcan’ın verdiği bilgiye göre, demir takviyesi, gebede bazı yan etkilere sebep olsa da, bebek büyüme evresine geçtiği için annenin karnındaki demiri alıyor ve bu durum anneyi de bebeğin gelişimini de etkiliyor. Tekcan ayrıca bu dönemde demirden zengin gıdalarla beslenmenin de önemine dikkat çekiyor.

DEMİRDEN ZENGİN GIDALAR
• Yumurta.
• Kırmızı et.
• Ceviz, fındık, badem.
• Kırmızı kuru üzüm.
• Keçi boynuzu.
• Pekmez.
• Koyu yeşil yapraklı sebzeler.

C vitamini demir emilimini arttırıyor. Bu yüzden demirden zengin gıdaların tüketimi sırasında portakal, maydanoz ve limon tüketilmesi öneriliyor.