Gebelikleri süresince beslenme şekli
Kadınların pek çoğu, gebelikleri süresince beslenme şeklinin nasıl olması gerektiğini öğrenmek ister. Bu dönemde, doğal gıdalara yönelmelisiniz. Bebeğiniz için bu çok büyük önem taşıyor.

Prof. Dr. Nilgün Turhan, gebeliğin doğal bir olay olmasına karşın gebelik sürecinde anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilecek birtakım olayların gerçekleşebileceği, anne adayının vücudunda meydana gelen bazı istenmeyen değişikliklerin, anne ve bebeğin yaşamını tehdit edebileceğini söyleyerek, anne adaylarına sağlıklı gebelik için önerilerde bulundu. Sağlıklı bir bebek için annenin de tam anlamıyla sağlıklı olması gerektiğine dikkat çeken Turhan, bebek bekleyen anne adaylarının beslenmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

GEBELERE İPUÇLARI
Anne adaylarına doğru beslenebilmeleri için önerilerde de bulunan Prof. Dr. Nilgün Turhan, şunları söyledi:

Öğünlerin sık ve az porsiyonlar halinde olmasına önem verin.
Taze ve doğal gıdalar tüketin.
Aşırı yağlı, tatlı, baharatlı ve kalorili gıdalardan uzak durmaya özen gösterin.
Protein ve karbonhidrattan zengin, yağ oranı düşük besin öğelerine yönelin.
Hamileliğin ileriki aylarında kabızlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bol su içerek (günde en az 8-10 bardak), kabuğu ile yenen meyveleri yiyerek, her öğünde sebze ile salataya yer vererek ve yürüyüş yaparak bu sorunun önüne geçilebilirsiniz.
Günde 1-2 bardak süt içilmesi gebelikte ortaya çıkan kalsiyum kayıplarını yerine koyacaktır. Ancak süt pastörize olmalı.
Gebeliğin ilk üç ayında sabahları yataktan kalkınca başlayan bulantılar olabilir. Tuzlu kraker, patates haşlaması, leblebi ve bisküvi türü gıdaları bulantı ve kusmalara karşı önerdi.
Cips asla yemeyin

Son yıllarda yapılan bir çalışmaya göre fast-foodlarda aşırı ısıda kızartılarak hazırlanan patates kızartmaları ile marketlerde benzer şekilde üretilerek pazarlanan cipslerin anne karnındaki bebekler için zehirli bir takım maddeler içermekte olduğunu ortaya çıkardığını hatırlatan Turhan, bu tür maddelerin gebelik sırasında yenmemesini, evlerde yapılan patates kızartmalarının düşük ısıda hazırlanması nedeniyle böyle bir olumsuz etkiye sahip olmadığını söyledi.

En ideali 10 kilo almanız

Çoğu kadının bebeğinin gelişimi için doğru ve dengeli beslenemediği endişesini duyduğunu anlatan Turhan, ?annenin gebelik öncesi fiziksel gelişimini tamamlamış olması, yaşı, besin depolarının yeterli olması hem bebeğin hem de annenin sağlığını koruyacak en önemli etkenlerdir. Çünkü bebek, annenin besin depolarından kendisi için gerekeni seçip alarak, beslenir ve büyür. Normal bir gebelik sürecinde annenin yaklaşık 10-12 kg alması yeterlidir? diye konuştu.