Bebek isteyenler için beslenme ve diyet önerileri
Potasyumdan zengin fındık badem, balık ile C vitamini içeren limon, biber, portakal, mandalina gibi meyveler tedavide başarıyı artırabilir. Bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz, sağlıklı hamilelik geçirmek, sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek için öncelikle doğru düzenlenmiş bir beslenme programını uygulamalısınız. Özellikle de anne olmak isteyen ancak yardımcı üreme yöntemlerine ihtiyaç duyan bir kadının tüp bebek tedavisini uygulamaya başlamadan önce ideal kilosunda olması gerekiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, şişman olan bir kadının tüp bebek uygulamasında başarısız olma ihtimalinin daha da arttığına dikkat çekiyor.
Anne olmak isteyen bir kişinin hem kilolu hem de polikistik over (çok sayıda kist içeren yumurtalık) rahatsızlığı varsa tüp bebek uygulamasının başarılı olma şansının daha da düştüğünü de vurgulayan Kazanç, ‘Polikistik over metabolik sendrom dediğimiz insülin direncine sebep olabiliyor. Bu da kadının karın bölgesini yağlandırıyor. Karında yağlanma ise tüp bebek uygulamasının başarısını düşürüyor’ dedi. Kazanç, tüp bebek tedavisinin başarısını desteklemek için nasıl bir beslenme düzenine geçilmesi gerektiğini şöyle anlattı:

– Günde en az 2,5-3 lt su içmelisiniz.
– Sigara içen kadınların gebe kalma oranı içmeyenlere göre daha düşük. Üreme sistemine zarar veren alkol ve sigarayı içmemelisiniz.
– Haftada üç gün balık yemeyi ihmal etmemelisiniz.
– Suni tatlandırıcılar diyet programında kullanılabilir fakat tüp bebek tedavisinde tüketmemelisiniz.
– Çay ve kahve tüketimini azaltmalısınız. Hatta kahveyi tümden bırakın, çayı da çok seviyorsanız açık içmeye çalışmalısınız.
– Pişirme tekniği en uygun ve yüksek şekilde vitamin, protein, mineral alınması için çok önemli. Kızartmalar yerine ızgara veya fırında az yağlı pişirilmiş yemekleri tercih etmelisiniz.
– Makarna ve sebzeleri az suda haşlayarak pişirmelisiniz.
– Gebelik öncesi tedavide anne adayının folik asit alması, folik asitten zengin besinlerle beslenmesi şart. Folik asit yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, badem ve baklagillerde yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin miktarları da önemlidir. Haftada 3 kez kuru baklagil, haftada 50 gr. badem, haftada 50 gr. fındık yemelisiniz.
– İyi kaliteli bir uyku ve yürüyüş de önemlidir. Haftada 3 defa düzenli yürümelisiniz.
– C vitamininden zengin gıdalar seks hormonlarının iyi çalışmasını sağlar. Bol miktarda kivi, limon, portakal, mandalina, biber yemelisiniz.
– Bezelye, brokoli, havuç vitamin ve mineral açısından zengin sebzelerdir. Günde 1 havucu salatada; bezelye ve brokoliyi de zeytinyağlı sebze olarak tüketmelisiniz.

Doğumdan sonra formu korumak için neler yapılmalı?
EGZERSİZ 1 Yere uzanıp sağa dönün ve bacaklarınızı gerin. Üstteki ayağınızı, altta kalan ayağınızın önüne getirip zemine yerleştirin. Sağ dirseğinizden destek alın. Kolunuzun alt kısmı öne doğru bakmalı. Vücudunuzun üst kısmını ve kalçanızı vücudunuz düz çizgi oluşturuncaya dek yukarı kaldırın. Bu egzersizi sol tarafınızla da 5’er kere tekrar edin.
EGZERSİZ 2 Omuzlarınızı bileklerinizden destek alarak yükseltin. Elleriniz öne bakmalı. Ayaklarınızı kalça genişliğinde açıp parmak uçlarınızın üzerinde yükselin. Dirseklerinizi ve kalçanızı hafifçe eğin. Değişimli olarak sol ve sağ kolunuzu ileriye doğru uzatın ve beden ağırlığınızı da diğer yöne kaydırın. Dikkat! Göbek bölgenizdeki kas gerginliğini mutlaka koruyun.

SOFRANIZDA BULUNSUN
Domates: Damarları yumuşatır, kanı durultur, üre miktarını düşürür. C vitamini içerir. Vücudu gençleştirir, kalp, karaciğer, böbrek bozuklukları ve şeker hastaları için faydalıdır. Domates böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürür, vücutta biriken üre asidi ve ütrat tuzlarını eriterek idrarla dışarı atar, vücutta biriken suyu boşaltır. Zengin bir potasyum kaynağıdır. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller, bu yüzden zayıflama diyetlerinde de önemli yer alır. Hazmı kolaylaştırır, nişastalı yiyeceklerin kolay sindirilmesini sağlar.

BEBEK DİYETİ 1
Sadece kiloluysanız, sodyumu düşük potasyumdan zengin bir diyet programı uygulamanız yeterli. Bu diyette balığa ağırlık vermelisiniz…
SABAH: 1 bardak süt + 7 kaşık müsli veya 50 gr. yarım yağlı beyaz peynir+2 dilim bol tahıllı ekmek+domates (tuzsuz)
ÖĞLE: 1 tabak sebze yemeği (zeytinyağlı ve yeşil sebzeler olmalı, ıspanak, kabak-fasulye gibi) + 1 dilim ekmek + salata (bu mevsimde daha çok marul, kırmızı lahana salatasını tercih edebilirsiniz).
ARA: 1-2 porsiyon meyve (1 portakal +1 elma gibi).
AKŞAM: Kırmızı eti haftada 1 defa, balık haftada 3 defa, tavuk haftada 2 defa, kuru baklagillerden de özellikle mercimeği haftada 1 defa tüketin. Bu mönünün yanında 1-2 dilim ekmek alabilirsiniz, 1 kase yoğurdu eklemeyi de unutmayın.
ARA: 1 muz yiyebilirsiniz. Potasyumdan zengin bir meyve olan muz ödem de atar.

BEBEK DİYETİ 2
Hem kiloluysanız hem de polikistik over rahatsızlığınız varsa kilo verebilmeniz için vücudunuzdaki insülin direncini azaltacak bir diyet uygulamanız gerekir.
SABAH: 1 bardak süt +8 kaşık müsli veya 2 yumurtalı omlet+1 dilim ekmek veya 50 gr yarım yağlı beyaz peynir + 1 dilim ekmek.
ARA: Proteinli yiyeceklerle karbonhidratlı yiyecekleri karışık yemeliyiz yoğurt + meyve gibi.
ÖĞLE: 1 tabak sebze yemeği (etli olabilir) + 1 ince dilim ekmek + 1 kase yoğurt + salata.
ARA: Muzlu süt veya 1 tost+ayran veya peynir+ekmek.
AKŞAM: Kuru baklagil veya et, balık, tavuk (et, tavuk 200 gr. balık 400 gr olmalı) + 1 dilim ekmek veya çorba (çorbalardan mercimek, tarhana, yayla çorbalarını tercih edin) + salata.
ARA: Yoğurt + meyve veya 2 galeta + 30 gr. light beyaz peynir.