Büyük göğüs cinsel hayatı vuruyor
Kimi küçüklüğünden, kimi büyüklüğünden şikayetçi. Küçük olan da estetikçilerin kapısını aşındırıyor, büyük olan da aynı kapıyı çalmaya gidiyor?

Çamlıca Medicana Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Operatör Dr. Bahadır İmer, büyük göğüs tanımlamasının somut bir formülle sınırlanmasının doğru olmadığını belirterek şu bilgileri verdi:

Hastanın kendini algılamasına göre büyük göğüs tanımı değişiyor. Özellikle gençlerde sosyal hayatta karşılaştığı zorluklar, ileri yaştakilerde ise boyun ağrısı, sırt ağrısı gibi subjektif şikayetleri, muayene ile elde edilen memenin hacmi, memenin ağırlığı, hastanın kas iskelet sisteminin durumu gibi somut verilerle tanımlamak doğru olur kanısındayım?

85 beden göğüs istiyorlar
Kas iskelet sisteminin kaldırabileceğinden ağır memeleri olanlarda zaman zaman ağrı şikayetleri olabilir. Büyük göğüsün etkisi olur. İdeal göğüs görünümü, izafi bir tanımlama olmakla beraber kadının vücut ölçüleri ile uyumlu, sağlık sorunu yaratmayan, diri yapıda bir göğüstür diyebilirim. Benim hastalarımda ortalama istek 85 bedendir. Her hasta bu bedeni ister diye bir kaide olmadığı gibi bu ortalama, doktor bazında da değişiklik gösterebilir?

Büyük göğüs kas iskelet sistemi ağrısı yapar
Bilimsel yaklaşım büyük ve ağır göğüslülerde ileri yaşlarda kas iskelet sistemi sorunları ile karşılaşma riskinin daha yüksek olduğunu söylemektir. Meme ağırlığı tıp dilinde `mastodini` sadece büyük göğüse bağlı değildir. Bir genel cerrah tarafından yapılacak muayene sonrası meme büyüklüğü nedenli ağrıya karar verilebilir. Yaşla birebir ilintili değildir. Ancak büyük memeli bir kadında boyun, sırt ağrısı yaşla artma gösterebilir. Bedensel algılama kişinin psikolojisinde elbette önem taşır?

Yüzde 60`ı estetik kaygı
Benim hastalarımda kabaca ortalama yüzde 60 estetik kaygılar, yüzde 30 sağlık sorunları, yüzde 10 geri kalan nedenlerdir. Ameliyat detayına bağlı olarak 2.5-4.5 saat arası sürer. Ameliyat öncesi tüm değerlendirmeler yapılır. Hastanın beklentisi değerlendirilip, mevcut onlarca küçültme tekniğinden hastaya en uygun olanı seçilir. Tekniğine uygun ameliyat öncesi çizimi yapılıp, hasta ameliyata alınır. Ameliyatın özeti `gerektiği kadar çıkart, geriye kalandan ideale en yakın sonucu elde et`dir diyebilirim.

Büyük meme cinsel hayatta utangaçlık hastalığıdır
Ameliyat sonrası 3 ay sıkı bir sporcu sütyeninin memenin yeni formunu almasında faydası olduğu kanısındayım. Dışardan alınacak tek önlem yağ dokusunun hacmini kontrol etmektir. Her kadının meme bezi ve yağı oranı farklıdır. Büyük meme için sadece kalıtsaldır demek doğru olmadığı gibi kalıtsal etkeni sadece anneye, teyzeye bakarak söylemek de doğru değildir. O kişinin örneğin 150 yıl önce yaşamış büyük büyük anneannesinden geçen genetik bir transferi de söz konusu olabilir. Meme küçültme ameliyatlarında majör endikasyonları ileri derecede meme büyüklüğü, başka nedene bağlanamayan omuz, boyun ve sırt ağrısı, cinsel ve sosyal hayatta ileri derecede utangaçlık hastalıdır. Şikayetler çok ilerlememiş ise doğum ve emzirme süreci sonrası tercih edilir, ancak ileri şikayetlerde yaşsal sınır yoktur diyebilirim.