Hayvan ısırıkları ve böcek sokmalarında ilk yardım
Hayvan ısırmaları neden önemlidir?
Kedi köpek vb. hayvanların dişleri sivri ve keskindir. Ağızlarında ise daima mikrop vardır. Isırmaları halinde derindeki dokulara kadar mikropların ulaşmasını sağlarlar. Ayrıca birden fazla ısırmalarında ciddi yaralanmalara yol açabilirler.

Kedi – köpek ısırmalarında ilk yardım
HAFİF YARALANMALARDA; yara 5 dakika süreyle sabun ve soğuk suyla yıkanmalıdır. Yaranın üzeri temiz bir bezle kapatılmalıdır. CİDDİ YARALANMA VE KANAMA VARSA; yaraya temiz bir bezle basınç uygulanarak kanama durdurulmalıdır. Derhal tıbbi yardım sağlanmalı ( 112 ) ve hasta kuduz aşısı için uyarılmalıdır.

Arı sokmasında ilk yardım
Yaralı bölge yıkanır. Derinin üzerinden arının iğnesi görünüyorsa çıkarılır. Soğuk uygulama yapılır ( soğuk su ). Amonyak vb. kullanılmamalıdır. Eğer ağızdan sokmuşsa, solunumu güçleştiriyorsa buz emmesi sağlanır. Ağız içi sokmalarında ve alerji hikayesi olanlar için tıbbi yardım istenir.

Akrep sokmasında ilk yardım
Sokmanın olduğu bölge hareket ettirilmez! Yatar pozisyonda tutulur, Yaraya soğuk uygulama yapılır, Kan dolaşımını engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır, Turnike uygulanmaz !!! Yara üzerine hiçbir girişim yapılmaz ( kesilmez, emilmez vb.).

Yılan sokma / ısırmalarında ilk yardım
Hasta sakinleştirilip, dinlenmesi sağlanır. Yara su ile yıkanır. Yaraya yakın bölgedeki baskı yapabilecek eşyalar çıkarılır ( yüzük, bilezik, saat vb.). Yaraya soğuk uygulama yapılır. Yaralanan bölgeye dolaşımı engellemeyecek şekilde bandaj yapılır. Turnike uygulanmaz. Yaralı mümkün olduğunca hareket ettirilmez. Yara üzerine hiçbir müdahale yapılmaz. ( Kesmek, emmek vb. ) Yaşam bulguları izlenir. Tıbbi yardım istenir.

Deniz canlıları sokmasında ilk yardım
Kişi hareket ettirilmez. Etkilenen bölge ovulmamalıdır. Batan diken varsa ve görünüyorsa, çıkarılır. Bu hayvanların enzimleri sıcağa karşı dayanıksızdır. Sıcak uygulama yapılır. Sağlık kuruluşuna sevk edilmelidir.

Kaynak: Türk Kızılayı İlk Yardım Eğitimi