Dış, İç, Burun ve Kulak kanamalarında ilk yardım
Dış Kanamalarda İlk Yardım
Yara üzerine direkt baskı yapılır, Kanama durmazsa ikinci bir bez konarak basınç arttırılır, Gerekirse bandaj ile sarılarak kanlanmış bezler kaldırılmadan basınç arttırılır, Kanayan bölgeye en yakın basınç noktasına bası uygulanır, Kanayan bölge yukarı kaldırılır, Kanama kol veya bacaklardaysa ve kırık şüphesi yoksa, kanama bölgesini kalp hizasından yukarıda tutulur, Şok pozisyonu verilir, Sık sık yaşam bulguları kontrol edilir ( 2-3 dk. arayla ).

İç Kanamalarda İlk Yardım
Hasta/yaralının bilinci ve solunumu değerlendirilir. Üzeri örtülerek ayakları 30 cm. kaldırılır. Asla ağızdan yiyecek içecek VERİLMEZ. Kapalı kırık varsa, kan damarlarının yaralanmasını önlemek ve bir iç kanamaya sebep olmamak için hasta ya da yaralının hareketsiz kalması sağlanır. Hasta/yaralının Şok Pozisyonunda, yaşamsal değişimleri izlenir. 112 aranarak tıbbi yardım istenir

Burun Kanamasında İlk Yardım
Öncelikle sakin olunmalıdır. Hemen baş öne doğru eğilir. Mümkünse oturtulur. Burun kanatlarını sıkıştırarak iki parmakla sıkılır. Bu işlem yaklaşık 5 dakika kadar devam edilir. Kanamanın durmaması halinde hasta ya da yaralının en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.

Kulak Kanamasında İlk Yardım
Hafifse temiz bir bezle temizlenir. Ciddi ise; Kulak tıkanmadan gazlı bezle kapatılır. Hasta/yaralının hareketsiz olarak, kanayan kulak üzerine yan yatması sağlanır. Tıbbi yardım sağlanır. Unutulmamalıdır ki, kulak kanaması olası bir beyin kanamasının habercisi olabilir.

Kaynak:Türk Kızılayı