Üriner sistem iltihapları?
Üriner sistem iltihapları denince böbrekten başlayıp idrar çıkış yerine kadar olan iltihaplar anlaşılır.Toplumda sık görülür. Basit bir mesane iltihabı olabildiği gibi daha ciddi böbrek iltihaplarına kadar gidebilir.
Üriner sistem iltihaplarını hazırlayıcı etkenler:
Bu etkenler vücudun ve üriner sistemin koruyucu etkisini bozarak etki yaparlar.
1-Kadınlarda çocuklarda ve yaşlılarda çok fazladır. Yaşa ve bünyeye göre değişir. Kadınlarda genital organların üriner sisteme yakın komşu olması, çocuklarda doğuştan gelen bozukluklar, yaşlılarda ise vücut direncinin bozuk olması bu etkiyi artırır.
2-İdrar yapım bozukluklarında enfeksiyon risklerindendir. İdrar bekletmek, tam boşalmayan idrar, mesane kasındaki gevşeklik, mesanenin sinir sistemindeki bozukluklar enfeksiyonu hazırlayan sebeplerdir.
3-Kadınlarda daha fazla olmasının sebebi: Mikroplar kadın yollarında daha çok yerleşmeleri, gebelik halleridir.
4-Şeker hastalığı başlı başına enfeksiyonu artırıcı sebeptir.
5-Bağırsakta yaşayan bazı mikroplar herhangi bir sebeple üriner sisteme ulaşıp hastalık meydana getirebilirler. Bu nedenle barsak iltihabı hastalıklarında, kabızlıkta, üriner sistem enfeksiyonları olabilir.

Mikropların üriner sisteme geliş yolları:
1-Aşağı yol:İdrar yollarına takılan bir sonda enfeksiyon nedenidir. Kadınlarda genital sistemin bu bölgeye yakın olması sık sık iltihapların meydana gelmesine sebep olur.
Seksüel birleşmenin bulaşmaya sebep olduğu gösterilmiştir.
2-Kan yolu: Sık olmamakla birlikte vücudun başka bir yerindeki iltihap veya apseden idrar yollarına mikrobun kan yolu ile gelmesidir.
3-Akkan yolu:Bağırsaklardan veya başka bir yerden mikropların gelmesidir.
4-Yan komşu organlardaki mikroplar direk olarak gelebilir.
İltihabın organa göre olması: Böbreklerden idrar çıkış deliğine kadar olan organların iltihapları çok değişik karakter ve belirti verir. Bu nedenle ilgili organda incelenmiştir.