Sperm alerjisi balayı hastalığı nasıl ortaya çıkar?
Halk arasında ‘balayı hastalığı’ olarak bilinen sperm alerjisi birçok çiftin korkulu rüyası.Birçok defa çevrenizden duymuş ya da başınıza gelmiştir. Çiftler evlenir ve senelerce çocuk yapmak için uğraşırlar. Fakat çocuk sahibi olamadan ayrılırlar. Birçok defa çevrenizden duymuş ya da başınıza gelmiştir. Çiftler evlenir ve senelerce çocuk yapmak için uğraşırlar. Fakat çocuk sahibi olamadan ayrılırlar. Sonrasında başka kişilerle evlendiklerinde ise hemen çocuk sahibi oldukları görülür. Aslında bu sorunun altında bazen sperm alerjisi denilen alerji yatıyor olabilir.

Uzmanlar, basite alınan ya da çoğu zaman duyulmayan bu alerjinin sonuçlarının dikkate alınması konusunda uyarıyor.

Sperm alerjisi nasıl ortaya çıkar?
Sperm alerjisi aslında spermin direk kendisine alerji değildir. Spermlerin milyonlarcası bir sıvının içinde korunurlar. Sperm alerjisi, bu sıvının içindeki onlarca maddenin birine veya bir kaçına gelişmiş reaksiyondur. Sperm hücresine değilde içinde bulunduğu sıvıdaki maddelerden birine veya bir kaçına karşı oluşan bir alerjidir. O maddeler nedir diye soracak olursanız o kadar çok ki; kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi sizin bilebileceğiniz duyduğunuz maddelerin yanı sıra pek çok protein yapısında madde içerir işte bunlardan birine ya da bir kaçına karşı gelişir. Bunlar vajinaya döküldüğü zaman hücresel bazda bir alerji oluşur ve karşı cinsin hangisine alerjisi varsa ona karşı ciddi reaksiyon ortaya çıkar. Halk arasında balayı hastalığı olarak bilinir. Neden balayı hastalığı deniliyor çünkü genelde ilk ilişkide ortaya çıkıyor ve toplumumuzda genelde ilk ilişki evlenildiğinde olduğu için ilk gece hastalığı değil de balayı denmiş ama bu aslında sperm alerjisidir.

Sperm alerjisinin belirtileri nelerdir?
Vajinada şiddetli yanma, kaşıntı, şişme, kızarıklık gibi bir etki gösterir. Bunlar lokal reaksiyon yani sadece vajinada lokalize kalmış reaksiyonlardır. Bir de bu alerjilerin bazı kişilerde şiddetlisi olur yani tüm vücudu etkileyen hayatı etkileyen şekle dönüşebilir. Ciltte döküntü, şişme, nefes alamama, bayılma tansiyon düşme gibi ciddi reaksiyonlar oluşabilir.

Sperm alerjisi aslında sistit diye adlandırılan idrar yolu enfeksiyonu ile benzer midir?
Aslında sistit dediğimiz idrar yolu enfeksiyonu vajinal enfeksiyonla seyreden bir enfeksiyon türüdür. O mikozayı içeren bir alerjik reaksiyon söz konusu olduğu için idrar yoluyla ilgili, idrar çıkışıyla ilgilidir. Mikozayı da içerdiyse ağrılı bir idrar yapma ortaya çıkar ama o sistit değil bir alerjinin göstergesi olabilir. Sistit aslında enfeksiyondur.