Karın ağrısı hangi hastalıkların işareti olabilir?
Ağrı toplumda en çok görülen şikâyetlerden biri olup, karın ağrıları da hemen herkesin yaşamı boyunca en az bir defa karşılaştığı bir durumdur. Karın ağrısının birçok sebebi var. Özellikle ani başlayan karın ağrılarında mutlaka hekime danışılması ve danışılmadan ağrı kesici ilâç alınmaması gerekiyor.  Op. Dr. A. Kerim Özakay karın ağrısının önemli bir bulgu olabileceğini belirterek bir çok önemli noktanın altını çiziyor. Op. Dr. Özakay, karın karın ağrısını, “Kaburgaların alt kenarından başlayıp kasıklara kadar olan vücut bölümünün ağrılı durumlarına kısaca karın ağrısı denir” şeklinde tanımlıyor.

Karın ağrısının sebepleri nelerdir?

Karın ağrısı karın boşluğundaki organların hastalıklarından kaynaklanabileceği gibi karın boşluğu dışındaki organların hastalıklarında yansıyan ağrı şeklinde de oluşabileceğini ifade eden Op. Dr. Özakay, “Karın ağrısı yapan durum ve hastalıklar oldukça fazladır. Basit bir üşütmeden, gıda zehirlenmesinden, ameliyat gerektiren ciddî hastalıklara kadar çok sayıda karın ağrısı sebebi vardır. Örneğin, kalp krizinde ya da akciğerlerin iltihaplı hastalıklarında karın ağrısı gözlemlenebilir” diyor.

Karın ağrısı hangi hastalıkların işareti olabilir?

Karın ağrısı yapan hastalıkları Akut (ani başlangıçlı) karın ağrısına sebep olan hastalıklar ve kronik (uzun süren, tekrarlayan) karın ağrısına sebep olan hastalıklar olarak kabaca ikiye ayırabilineceğini belirten Op. Dr. Özakay, “Akut karın ağrısına sebep olan hastalıklara apandisit ve böbrek taşı düşürmeyi, kronik karın ağrısına sebep olan hastalıklara da safra kesesi taşları, oniki parmak bağırsağı ülserini örnek verebiliriz” diyor.

Karın ağrısı olunca endişelenmeli miyiz?

“Her karın ağrısının altından ciddî bir hastalık çıkmayabilir” cümlesine dikkat çeken Op. Dr. Özakay, “Ağrı sebeplerini araştırırken pek çok değişkeni değerlendirmek gerekir. Kişinin yaşı, cinsiyeti, ağrının yeri, süresi, beraberindeki şikâyetler, var olan başka hastalıklar, tetkik sonuçları önemlidir. Tek başına ağrı teşhis için yeterli değildir” şeklinde konuşuyor.

Ağrı olunca ağrı kesici almak doğru mudur?

Op. Dr. Özakay, ağrının sebebi bilinmeden kullanılan ağrı kesici ilâçlar bazen teşhiste kullanılan ipuçlarını ortadan kaldırdığı için teşhisi zorlaştırdığını vurgulayarak, “ Kural olarak karın ağrısının sebebini tam olarak belirlemeden ağrı kesici kullanmayı önermiyoruz. Bu konuda en sık karşılaştığımız olumsuz örnek apandisit olan kişilerdir. Apandisit ilk başladığında ağrı belirsiz olduğundan ya hekim tarafından ya da hasta kendisi ağrı kesici alır. Hastanın ağrısı kesilir ama apandisit iltihabı da alttan ilerlemeye devam eder. Sonunda bu hastalar gecikmiş olarak, bazen patlamış apandisit olarak hekimin karşısına gelirler” diye konuşuyor.

Toplumumuzda en çok görülen karın ağrısı sebebi nedir?

Op. Dr. Özakay, “Erişkinlerde en sık görülen karın ağrısı sebeplerinin başında kadınlarda jinekolojik kaynaklı ağrılar, erkeklerde mide ve bağırsak hastalıklarına bağlı ağrılar geliyor. Kadınlarda ikinci sırada safra kesesi taşlarına bağlı ağrılarıyla karşılaşılır. Çocuklarda ise en sık bazı bakterileri ve parazitlerin neden olduğu mide, bağırsak hastalıkları nedeniyle karın ağrısı görülür” diyor.