Intra-Cor Presbiyopi tedavisi nasıl uygulanıyor?
Yaşa bağlı yakını görememe durumundan Intra-Cor tedavisiyle, 15 saniyede kurtulunabiliyor. Uzağı net gören ve 45 yaşından sonra yakını göremeyen hastalara uygulanan Korneanın iç tabakasına işlem yapmak anlamına gelen Intra-Cor tedavisiyle, 15 saniye de yakın gözlükleri rafa kaldırılabiliyor. Doç. Dr. Bozkurt Şener, 40’lı yaşlardan itibaren herkesin gözünde yaşa bağlı yakını görme kusuru (presbiyopi) oluştuğunu söyledi.

Intra-Cor Presbiyopi Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?
Intra-Cor Presbiyopi yönteminde, göze en az müdahale yapılarak yakın görüşün düzeltildiğini anlatan Şener, şöyle devam etti:

“Intra-cor tedavisi esasında çizme tekniği ile bugünkü femtosecond (göze dokunmadan kesi yapabilen) tekniğin bir karışımıdır. Gözün tam ortasına yani merkezine hava kabarcıkları ile 5 tane ince çizik yapılıyor. Bu çizikler gözle görülemeyecek ince çizgiler haline geldikten sonra aralarına gözün kendi sıvısı doluyor. Arasına sıvı giren çizikler sayesinde gözün iç basıncı gözün yüzeyini hafif şekilde yukarı itiyor ve bombeleştiriyor. Göz yüzeyinin yukarı kalkmasıyla 2 derecelik bir yakın düzeltme elde ediliyor. Göze yapılan bu müdahale kendiliğinden oluşan bombelerin kalıcı olmasından dolayı yakın görme problemi bir daha yaşanmıyor.”

Bu yöntemin uygulandığı her 100 kişiden 85’inin gözlüksüz gazete okur hale geldiğini de ifade eden Şener, “Uzağı net gören ve 45 yaşından sonra yakını göremeyen hastalara uygulanan ’korneanın iç tabakasına işlem yapmak’ anlamına gelen ıntra-cor tedavisiyle, 15 saniyede yakın gözlükler rafa kaldırıyor” dedi.

İnce Kornealara ve Kataraktı Olanlara Uygulanamıyor
Şener, daha önce lazer tedavisi olmuş kişilere de uygulanabilen yöntemin, sadece çok ince kornealara sahip olanlara ve katarakt başlangıcı tespit edilen hastalarda uygun olmadığını vurguladı.

15 saniye süren uygulamanın ağrı, enfeksiyon gibi risklerinin de bulunmadığına işaret eden Şener, “Sadece korneanın ara tabakası etkilendiğinden ve ön yüzeyi dokunmadığımız için kişi lazerden sonra çıkıp birkaç saat içinde normal hayatına geri dönebiliyor’’ diye konuştu.

Önce Tek Göze 3-6 Ay Sonra İkinci Göze Uygulanıyor
Tedavinin öncelikle tek göze, ardından 3 ile 6 ay sonrasında diğer göze de uygulandığını belirten Şener, sözlerini şöyle tamamladı:

Intra-cor Presbiyopi kornea içi bir uygulama olduğu için daha önce katarakt ameliyatı olmuş kişilerde de başarıyla gerçekleştiriliyor. 15 saniyede damla anestezi ile yapılan uygulama için sadece korneanın çok ince olmaması gerekiyor. Herhangi bir yan etkisi olmayan ve acı vermeyen yöntemle yakını göremeyen hastalar operasyonun ertesi gün net bir şekilde görmeye başlıyor.