Geniz eti ameliyatının sonra geniz eti tekrarlar mı?
Geniz eti ameliyatının ardından çocuğun rahatsızlığının devam etmesi üzerine ailelerin Acaba geniz eti tekrarladı mı? endişesine uzmanlardan cevap. Geniz eti rahatsızlığının tekrarlama riski ebeveynleri düşündürüyor .

Tekrarlanması Oldukça Nadir
Geniz etinin tekrarlamasının oldukça nadir olduğunu aktaran Op. Dr. Atilla Şengör, burun-geniz bölgesindeki tıkanıklığın devam ettiği çocuklarda geniz etine eşlik eden bir hastalığın olabileceğini aktardı. Geniz eti ameliyatının ardından bazı çocuklarda sorunların tekrarlandığı veya düzelmediği gözleniyor. Bu aşamada ebeveynler geniz etinin tekrar ettiği endişesine kapılıyor.

Başta alerjik nezle olmak üzere çeşitli hastalıkların bu durumun esas nedeni olabileceğine işaret ediliyor.

Bu Durumda Alerji Tedavisi de Lazım
Bu gibi durumlarda geniz etinin alınmasının tek başına yeterli olamayacağını anlatan Op. Dr. Atilla Şengör, “Hastalığın devam etmesi durumunda alerji tedavisinin de yapılması gerekiyor. Ancak aileler bu gerçeği bilmediklerinden “geniz eti tekrarladı mı?” şeklinde endişeye kapılıyorlar ve doktor doktor gezip bu soruna çare bulmaya çalışıyorlar. Geniz eti ameliyatı ile beraber bunların da gerekli tedavileri yapıldığında, çocuğun belirgin şekilde rahatlaması olanaklı olabilir” dedi.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Nedeniyle Büyüyor
Burun boşluğunun alınan soluk havasını akciğerlere temizlenmiş, ısıtılmış ve nemlendirilmiş olarak gönderdiğini hatırlatan Şengör, burunun arıtma ve iklimlendirme işlevlerinin akciğer ve genel sağlık için önemli olduğunu aktardı.

Geniz etinin çocuklarda tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle büyüdüğünü söyleyen Şengör, “Burun solunumunu engelleyecek boyuta geldiğinde, burun işlevlerinin de bozulmasına yol açar. Bir başka deyişle burnun temizlenme mekanizması etkilenince, içeride alerjenlerin ve birikintilerin kalış süreleri uzar. Çocuğun öncesinde alerjik nezlesi olsun veya olmasın, mukozanın değişen derecelerde gösterdiği alerjik yanıt artışı nedeniyle burun dokuları şişer. Geniz etinin yarattığı tıkanıklığa ek olarak, bu şekilde gelişen mukoza şişmesi de burun tıkanıklığı biraz daha arttırmış olur. Bundan sonra burun işlevleri daha fazla bozulur, alerjenlerin kalış süreleri daha fazla uzar ve bu şekilde burun adeta kısırdöngüye girmiş olur. Bu şekilde burun tamamen tıkandığında geniz etinin küçülmesi de zorlaşır” diye konuştu.

“Diğer Hastalıklar Ameliyat Öncesinde Belirlenmeli”
Geniz etine eşlik eden diğer hastalıkların ameliyat öncesinde belirlenmiş olmasının çok önemli olduğuna işaret eden Atilla Şengör sözlerini şöyle tamamladı:
Örneğin çocuğun alerjik nezlesinin varlığının ameliyat öncesinde belirlenmiş olması ve geniz eti ameliyatı sonrasında bunun tedavisinin bir süre devam etmesi gerekebileceği konusunda aileler mutlaka bilgilendirilmelidir. Aksi halde çocuğun ebeveynleri belirtilerin sürdüğünü ve bu nedenle geniz etinin tekrarladığını düşüneceklerdir. İyi bir geniz eti ameliyatı geçirdiği halde burun tıkanıklığı ve kulak ile ilgili belirtileri devam eden bir çocuğun, ancak alerjik nezlesi de tedavi edildiği zaman sorunlarının tekrarlama olasılığı azalabiliyor.