Bronşitten kurtulmanın yolları
Sağlık Müdürlüğü uzmanları, kış aylarında sıkça görülen bronşitten kurtulmanın ilk adımının, sigaranın bırakılması olduğunu bildirdi.Uzmanlar, bronşitin akciğerlerdeki bronşların herhangi bir sebeple iltihaplanmasıyla ortaya çıktığını belirtti.  Alınan bilgilerde, “Bronşit akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Öncelikli olarak daha çok kış aylarında bulaşıcı hastalıklarla birlikte görülen akut bronşitte grip, soğuk algınlığı, tifo, kızamık, boğmaca virüslerinin bronşlara kadar yayılarak iltihaplanmaya sebep oluyor. Kronik bronşit ise kış aylarında 3 aydan fazla süren veya iki kış üst üste görülen bronşittir. Balgamlıdır, sigara içenler ve kirli ortamlardaki kirli havayı soluyanlarda görülür.

Çocukların alerjik bünyesi ve gelişme geriliği var ise tekrarlayabilir. Akut bronşitte ateş, hırıltı, burun akıntısı, öksürük ve vücutta kırıklık, halsizlik, iştahsızlık, uyku düzensizliği belirtileri görülür. Başta kuru, sert, yorucu olan öksürük, hastalık ilerledikçe balgamlı öksürüğe dönüşebilir. Koyu yapışkan balgam çıkarır. İleride sulu balgam çıkarır. Boğazda yanma, ağrı ve ses kısıklığı görülür. Öksürük 2 günde azalmaz, halsizlik, ateş olur, iştah azalması görülürse tedavi sürecini başlatmak üzere doktora gidilmelidir. Ateşin düşmesi ve öksürüğün önlenmesi için verilen ilaç kullanılmalıdır. Ezbere ilaç kullanmak zararlı olabilir.

Bronşite bir akciğer hastalığı da eşlik ediyorsa yatak istirahatı ve bol ıhlamur çayı içilmesi kafidir.  Ihlamur suyu iyi bir balgam sökücüdür. Fakat hastanın yattığı oda sıcak ve nemli olmamalıdır” denildi.

Tedavi için kesinlikle sigaranın bırakılması gerektiğini belirten uzmanlar, “Tedavi için öncelikle sigara bırakılmalıdır. Sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır. Çünkü sigara terk edilmedikçe tedavi cevapsız kalır. Çalışma ve yaşama ortamı soğuktan, rutubettin ve tozdan uzak bulunmalıdır. Beslenmeye dikkat etmeli, soğuk şeyler yememeli, içmemeli, açıkta yatılmamalıdır” uyarısında bulundular.