Bel ağrısına karşı önlemler
Hayat kalitesini ve günlük yaşamı oldukça fazla etkileyen bu durumun birçok sebebi olabiliyor. Spinal disklerde meydana gelen hasar, sinir sıkışması, liflerin zarar görmesi, eklemlerde inflamasyon veya vertebra bozuklukları bel ağrısı için nedenler olarak bildiriliyor Hamilelik, duruş bozuklukları, vücudu desteklemeyen kötü yatak seçimi, ağır bir şey kaldırmak veya aniden yoğun bir egzersiz programına başlamak bel ağrısının oluşumunda diğer yaygın nedenler arasında sayılabilir. Fizik tedavi hekimleri bel ağrılarının büyük bir kısmını tedavi ederek hafifletmektedirler fakat uzun dönemde kilo almamak dengeli ve yeterli bir diyet uygulamak bel ağrısını önlemek için önemli tedbirler arasında yer alır.

Sıkı bir kas dokusu için
Bel ağrısı için beslenmeye ilişkin spesifik bir tedavi yoktur ancak sağlıklı bir diyet programı ve egzersizle birlikte kilo vererek, fazla kilolu kişilerde ağrı hafifletilebilir. Çünkü, fazla vücut ağırlığının omurgaya yüklediği gerginlik soruna katkıda bulunur. Sağlıklı kemikler ve kaslar için gerekli olan tüm besin gruplarında her gün yeterli miktarda aldığınıza eminseniz, bel ağrısına neden olabilecek riskleri de azaltmış olursunuz. Sıkı bir kas dokusu oluşturmak için proteine ve dengeli karbonhidrata ihtiyaç vardır. B vitaminleri özellikle de niasin, sinir dokularını güçlendirir ve destekler. Kemikler için yağlı balıklar, özellikle sardalye, uskumru ve somon niasin ve D vitaminin iyi kaynaklarındandır. Bu vitaminler kalsiyumun vücuttaki emilimine yardım eder, kemik ve sinir sağlığının devamlılığını ve korunmasını sağlarlar. Haftada 2 kere balık tüketmek size bu 2 vitamini (niasin ve D vitamini) tavsiye edildiği kadar sağlayacaktır, aynı zamanda balığın içerdiği yağ asitleri vücuttaki inflamasyonu ve eklemlerinizdeki ağrıyı azaltmakta da yardımcı olabilir.

Kafeini azaltın
C vitaminin en iyi kaynakları olan narenciye, çilek, limon, kivi ve biber sağlıklı kemikler ve sağlıklı bir sinir sistemi için önem taşımaktadır. Eğer bel ağrından şikâyetçiyseniz kahve, çay ve kafein içeren diğer içecekleri azaltın. Atardamarların ucundaki en küçük kan kılcal damarları daralttığından dolayı tedbir almak için KAFEİN tüketimini azaltmalısınız, çünkü kafeinin fazla alımı kan akışını ve kan yoluyla besinlerin spinal tendona taşınması azaltır, böylece iyileşme sürecide yavaşlamış olur.
Eklem sağlığı için hareket halinde olmak da çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle bel ağrısını hafifletmek ve oluşumunu engellemek için aktif bir hayat seçilmelidir. Yaş ilerledikçe dirençli bel ağrıları da artmaktadır. Bu durumlarda mutlaka doktor gerekmektedir, belki bu ağrıların sebebi osteoporoz veya ender olarak da kanser olabilmektedir.

Zeytinyağı ve sindirim sistemi
Zeytinyağının gastrik asit salınımını azalttığı 1889 yılında gösterilmiştir Zeytinyağı mide tarafından çok iyi tolere edilebildiği gibi pankreas salgısı ve safra içeriğini de olumlu yönde etkilemektedir. Zeytinyağının mideyi ülsere karşı koruyucu etkisi olduğu düşünülüyor.
Sabah kahvaltıdan önce alınan bir veya iki çorba zeytinyağı, kronik kabızlığa iyi gelebilir. Bu etkinin mekanizması muhtemelen kolesistokinin üretimine bağlıdır. Çünkü kolesistokinin safra kesesini boşaltan ve ince bağırsak peristaltizmini hızlandıran çift yönlü etkiye sahiptir.
UNUTMAYIN
Günde 5-7 porsiyon sebze ve meyve tüketimi kolon, meme, prostat gibi kanser türlerinde azalmaya neden olur ve kalp- damar hastalıklarının riskini azaltır. Her gün meyve ve sebze yemeye özen gösterin ve bunu yazarak takip edin.