Alzheimer risk belirleme testi
Alzheimer hastalığının daha sık gündeme gelmeye başlaması ile birlikte, günlük basit unutkanlıklar dahi endişe kaynağı olmaya başladı. Genç nüfusun ağırlıkta olduğu toplumumuzda çok sayıda kişinin Alzheimer’a yakalanma endişesi taşıması, hastalıkla ilgili risk analizi ve tanı yöntemlerini daha önemli kılıyor.

Bu testi kimler yaptırmalı?

Hafif bilişsel bozukluk yaşayan kişiler Alzheimer Risk Belirleme Testi yaptırabilir. Bu gruptaki kişiler günlük yaşam aktivitelerini ve her tür sosyal ilişkilerini kolayca sürdüren ancak unutkanlık nedeniyle yoğun kaygı yaşayan kişilerdir. Unuttukları için aynı işi birden fazla kez yapmak ve işleri sürekli not etmek ihtiyacı duyarlar.

Alzheimer’e yakalanma yaşı var mı, gençlerde de görülebilir mi?

Unutkanlık sadece yaşlıların sorunu değil. Günümüzde öğrencilerden her kademedeki çalışanlara kadar bu sorundan şikayetçi olmayan kimse yok gibi. Bununla birlikte Alzheimer ileri yaşlarda daha çok görülüyor. 85 yaşında yüzde 40 -50 oranına (her 2 kişiden biri) dek varıyor. 65 yaşında görülme oranı yüzde 10 (her 10 kişiden biri). Beyninde bahsettiğimiz mutasyona sahip olan ya da ailesinde çok sayıda Alzheimer hastası olan kişilerde ise 45-50 yaşlarında görmek mümkün. Daha erken yaşlardaki demansı Alzheimer dışındaki nedenlerde araştırmak gerekiyor. Bütün demanslar Alzheimer değildir. Damarsal nedenli, tümöre, travmaya ya da vitamin eksikliklerine bağlı demanslar olabilir.

Risk cinsiyete göre değişiyor mu? Erkeklerde ve kadınlarda Alzheimer’e yakalanma oranı nedir?

Alzheimer, 3’te 2 oranında kadınları daha fazla tercih ediyor. Her ne kadar bunun nedenleri henüz kanıtlamamış olsa da hormonal sebepler üzerinde duruluyor. Öte yandan aynı kalp gibi, beyinde de damarsal tıkanıklara neden olabilecek sigaranın, hatta stresin ve çevresel şartların da Alzheimer’a yakalanma sürecinde göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Alzheimer riski belirlendiğinde hastalık engellenebiliyor mu?

Alzheimer Risk Belirleme Testi, kişinin kan plazmasında A Beta 42 proteinine bakılarak yapılıyor. Bu proteinin yüksek olması kişinin Alzheimer’a yakalanma olasılığıyla ilgili ciddi bilgiler veriyor. Testin sonucu ve uzmanın önerebileceği diğer tetkikler sonucunda kişide Alzheimer riski çıktığında maalesef hastalığın önüne geçilemiyor. Ancak bazı koruyucu vitaminler, ilaçlar verilerek hastalığın daha geç yaşlarda ortaya çıkması ve daha hafif seyretmesi sağlanabiliyor. Böylece kişi, hastalığa karşı kendisini önceden hazırlayabiliyor.

Unutkanlığa karşı yapılabilecekler

Yaşınız kaç olursa olsun, unutkanlığı hayatınızdan çıkarmak için beyni çok çalıştırmak gerekiyor.

Unutkanlığa karşı önerilerimiz şu şekilde:

Spor yapın: Spor sadece vücut sağlığı için değil, beyin için de güçlü bir uyarıcı. Hem kan ve oksijen dolaşımını sağlıyor hem de beyin, spor esnasında kontrol ve dikkat mekanizmasını ayakta tutarak daha çok çalışıyor.

Emekli olup kenara çekilmeyin: Yapılan araştırmalar emeklilik sonrası birden bire her tür çalışmayı bir kenara bırakıp, hayattan elini ayağını çekenlerin Alzheimer ve diğer demans hastalıklarına daha çok ve daha çabuk yakalandığını ortaya çıkarıyor. Bu nedenle, emekli olsanız bile zihninizi emekli etmeyin. Emeklilikte de çalışmayı ve zevk aldığınız zihinsel aktiviteleri yapmayı bırakmayın.

Bulmaca çözün, çiçek ekin, dans edin: Hangisini severseniz sevin ama mutlaka bir hobiniz olsun, hatta birden fazla hobiniz olsun. Böylece beyin nöronlarına çok farklı uyaranlar göndermiş olup, beyninizi aktif tutabilirsiniz.