Kuruyemiş ye sağlıklı kal!
Günde bir miktar kabuklu yemiş tüketmenin sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi olduğu bildirildi. The Telegraphta yer alan habere göre, Californiadaki Loma Linda Üniversitesinde görevli araştırmacılar, kabuklu yemişlerin her türünün benzersiz yararı olduğunu belirtti.

Bilimadamlarına göre çeşitli hastalıklara iyi gelen kabuklu yemişler şöyle:
Yüksek kolesterol: Badem, Macadamia fındığı ve Güney Amerika cevizi (pekan).

Kolesterol kalp krizinde ve felçte anahtar rol oynuyor. İki tür kolesterol var. İyi ve kötü kolesterol. Vücutta çok fazla kötü kolesterol damarlarda zorlanmaya yol açıyor.

Araştırmada tüm kabuklu yemişlerin kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olduğu belirlenirken, badem, macamadia fındığı ve Güney Amerika cevizinin daha etkili olduğu kaydedildi.

Bademin özellikle kötü kolesterol üzerinde pozitif etkisi var. Kanada’da 2002 yılında yapılan çalışma ile günde 74 gram badem yemenin kötü kolesterolü yüzde 9,4 oranında düşürdüğü belirlendi.

Yaşlanma belirtileri: Fındık.

Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve onarımı için fındık çok yararlı. E vitamini ve yağ asitleriyle dolu olan fındık, kırışıklıkları önleyerek hücreleri derinin altında sağlıklı olarak tutuyor.

Uzmanlar, fındığı bisküvi veya çikolatanın yerine sağlıklı bir alternatif olarak öneriyorlar. Haftada 4-5 kez 8 tane fındığın yeterli olduğu kaydedildi.

Tip 2 şeker hastalığı: Yer fıstığı.

Yer fıstığı yemek vücudu şeker hastalığına, diğer metabolik sendromlara ve özellikle safra taşlarına karşı koruyor.

Günde yaklaşık bir tatlı kaşığı (30 gram) yenmesi öneriliyor.

Hafıza kaybı: Ceviz ve badem.

Günde yaklaşık 45 gram ceviz, yaşa bağlı hafıza kaybının önlenmesine yardım edebiliyor. Boston Tufts Üniversitesi’nde görevli bilim adamlarına göre, kabuklu yemişlerde antioksidanlar gibi görev yapan polifenollerin yanında, yüksek seviyede alfa-linolenik asit bulunuyor.

Bunların da beyinde hasarı önlediği belirtildi.

Akciğer kanseri: Antep fıstığı.

Antep fıstığında bulunan E vitamini, akciğer kanseri riskini düşürmeye yardım edebiliyor.

Texas Üniversitesi Epidemiyoloji Bölümü’nde görevli araştırmacılar her gün Antep fıstığı yemenin akciğer ve diğer kanserler için yararı olabileceğini açıkladılar.

Kilo kontrolü: Badem.

Purdue Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, badem yemenin gerçekten kilo vermenize yardım edebileceğini belirtiyor.  Araştırmada, 10 hafta boyunca günde 56 gram badem yemenin hiç kilo aldırmadığı belirlendi.