Hangi taş neye iyi geliyor?
Metabolik faaliyetleri düzenlediği, kolesterolü dengelediği ve çok sayıda fayda sağladığı öne sürülen taşlara yoğun ilgi gösterilmeye başlandı.Kadınlar, imitasyon, cam, bujiteri ve plastik takıların yerine artık göz alıcı renklerle vitrinleri süsleyen ve sağlık açısından çok sayıda faydası olduğu bildirilen akuamarin, akik, amazonit, kehribar (para taşı), firuze, malakit ve turkuaz gibi taşları tercih ediyor.
Konya’da yaklaşık 15 yıldır takı işiyle uğraşan Selman Şahin, kolye ucu, bileklik, kolye ve tespih olarak tasarlanan şifalı taşların fiyatlarının 5 ile 7 bin lira arasında değiştiğini söyledi. Daha önce imitasyon, cam, bujiteri ve plastik takıları çok sattıklarını ancak şimdilerde şifalı taşların fazla ilgi gördüğünü bildiren Şahin, bu taşların sağlık açısından önemli faydaları olduğunu öne sürdü.

Son yıllarda altın fiyatlarındaki artışın, takılara meraklı olan kadınları şifalı taşlara yönelttiğini ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
“Çok farklı renklerde şifalı taş satıyoruz. Onlarca farklı tür ve renkte şifalı taş var. Her birinin sağlık açısından ayrı ayrı faydaları var. Bu faydalarının yanı sıra kadınları cezbeden renkler ve estetik de bu taşların ilgi görmesine neden oluyor. Özellikle genç kızlar şifalı taşlarla yapılan ürünlerden en fazla kolye ucuna ilgi gösteriyor. Şifalı taşlara olan ilginin gelecek yıllarda artarak süreceğini tahmin ediyorum”

Bazı Şifalı Taşlar ve İnanılan Faydaları
Şifalı taşların şu faydaları sağladıklarına inanılıyor:

-Kehribar (Para Taşı): Ruhsal sağlığı korur, melankolik ruh halini önler, negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirir ve rahatlama hissi verir. Bademcik hastalığını iyileştirir. Psikolojik takıntılara karşı iyi gelir. Para ve bereket taşıdır.

-Akik: Şarta bağlı olmayan sevgi verir. Ruhsal gelişim sağlar. Mahrem güç eksikliğini giderir. Metabolizmanın sağlıklı çalışmasını sağlar. İradeyi güçlendirir.

-Akuamarin: Gereksiz düşüncelerden arınmak ve bir noktaya odaklanmak için yararlıdır. Hafızayı güçlendirir, berrak bellek oluşturur, mantıklı ve dengeli düşünme sağlar. Astım ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelir. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekler.

-Amazonit: Genel sağlık için yararlıdır. Bedeni güçlendirir. Metabolik faaliyetleri düzenler. Metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar.

-Firuze: Bedeni fiziki ve psikolojik olarak güçlendirip, genç kalmayı ve zinde olmayı sağlar. Cinsel sorunlar için tedavi edici pozitif enerji yayar. Taşıyana cazibe verirken, cazibenin nazara dönüşmesini engeller.

-Malakit: Radyasyonun etkilerinden korur. Görünümü, ilk bakışı çektiğinden nazara karşı etkilidir.

-Sedef: Baş dönmesi rahatsızlığını giderir. Hem fiziksel görme gücünü, hem de zihinsel görme gücünü artırır. Katarakt için yararlıdır.

-Turkuaz: Boğazdaki kaşıntıyı ve öksürüğü azaltır. Vücuttaki hücrelerin yenilenmesine katkı sağlayarak, yaşlanmayı geciktirir.

-Yıldız taşı: Mutluluk, huzur, dinçlik verir.