Doktora danışmadan ağrı kesici almayın
Günümüzde ağrı kesici ilaçlar, diğer ilaçlara göre yan etkisi az ve nispeten masum ilaçlar olarak görülmekte ve çok sık kullanılmaktadır. Halbuki tüm ilaçlarda olduğu gibi ağrı kesici ilaçlarda da ciddi yan etkiler ve kullanılan diğer ilaçlarla etkileşmeler söz konusudur.

Özellikle kalp hastalarında, karaciğer ve böbrek hastalığı olanlarda ağrı kesici ilaçlara ilgili ciddi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Halen piyasada bulunan ilaçların bazıları, ağrı kesici dışında ek madde içermektedir. Bu ilaçların bir bölümü tansiyonu yükseltmekte, kalp atışlarını hızlandırmaktadır. Kalp ve damar hastalığı, tansiyon yüksekliği ve kalp ritminde sorun olan hastalarda bu ilaçlar önemli problemlere neden olabilmektedir.

Ağrı kesici ilaçların büyük bölümü romatizmal hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığın da tedavisinde kullanılan nonsteroid antienflamatuar olarak adlandırılan grupta yer almaktadır. Nonsteroid antienflamatuarlar tansiyon yükselmesine neden olabilmektedirler. Tansiyonun yükselmesine bağlı baş ağrısı olanlarda ağrı kesici olarak kullanıldıklarında tansiyonu daha da yükselterek ciddi sorunlara neden olabilirler. Bu nedenle baş ağrısında özellikle tansiyon yüksekliğinden şüphelenildiğinde tansiyon ölçülmeden kullanılmamalıdır.

Kalp damar hastalığı ve kalp yetersizliği olanlarda vücutta su ve tuz tutulumunu arttırarak, tansiyonu yükselterek kalbin iş yükünü arttırmakta, mevcut kalp hastalığını ağırlaştırma riski taşımaktadırlar. Nonsteroid antienflamatuarlar, bazı tansiyon düşürücü ilaçlarla etkileşime girerek böbrek fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemekte üre ve kreatinin değerlerinin yükselmesine neden olabilmektedirler. Kalp ve damar hastalarının büyük bölümü hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve pıhtı oluşumunu engellemek amacı ile düşük dozda aspirin kullanmaktadırlar. Nonsteroid antienflamatuarlar başta olmak üzere ağrı kesici ilaçlar, aspirin türevi ilaçların yan etkilerini ve özellikle kanamaya yol açma riskini arttırmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı, bütün ilaçlarda olduğu gibi ağrı kesiciler de özellikle kalp ve damar hastalığı, tansiyon yüksekliği, karaciğer ve böbrek yetersizliği olanlarda doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.