Yetişkin bir kişinin günde en az 7 saat uyuması gerekir
Uyku, beynin vücudun dinlenme ve tamir işiyle meşgul olduğu vakittir. Beynin elektriksel yapısı üzerinde yapılan araştırmaların, zihnin uyku sırasında, en az uyanık olduğu dönemdeki kadar çalışıyor. Beynin gece ve gündüz görevlerinin farklıdır. Yetişkin bir kişinin günde en az 7 saat uyuması gerekir.

Uyku süresini 7 saatten 5 saat ve daha aza indirenlerin kalp ve damar sorunları nedeniyle hayatlarını kaybetme riski, 7 saat uyuyanlara göre iki kat artıyor.

Uzman, Sabah uyandıktan sonra yeniden uykuya dalmanın vücutta gece boyu yapılan tamiratı tahrip edeceğini kaydetti. Güneşin ilk ışıklarını alan vücutta melatonin hormonu salgılandığını anlatan Uzmanlar, bu hormonun vücudun biyolojik saatini koruduğunu ve ritmini ayarladığını dile getirdi.

Uzman, “Biyolojik saatimiz kendi kurallarına göre çalışır. Sabah uyandıktan sonra tekrar uyuma isteği, alışkanlıktan ve tembellikten kaynaklanır. Bu alışkanlığı yenen kişi en fazla 10 gün içinde kendini çok daha dinç hissedecektir” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Uzmanlar, öğle 11.00 ile 13.30 saatleri arasında uyumanın kişilerin performansını artıracağını vurguladı. Özellikle siyasetçiler gibi aşırı yoğun ve stresli iş temposu içinde çalışanlara öğlen uykusunun çok yararlı olacağını ifade ediyorlar.