Vücudumuzdaki hücreler öldüğünde ne olur?
Vücudumuzda bulunan hücreler yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeye başlar ve daha sonrasında bir aşamaya gelir. Bu aşama hücreler için en verimli ve iyi çalışma yapabileceği evredir. Bu evre sonunda yaşlanan ve güç kaybeden hücre ölür. Bu işlemler vücudumuz da günlük olarak sürekli bir şekilde devam etmektedir. Uyku anında koşarken veya başka bir haldeyken yine aynı şekilde hücrelerin ölme işlemi devam etmektedir.

Peki bu ölü hücreler insan vücudundan nasıl dışarıya atılır? Bu atılma işlemlerinin başında özellikle insanlarında en çok kullandığı yöntem boşaltım sistemi ile ölü hücrelerin atılmasıdır. Bu işlemin yanında yine en çok derilerin dökülmeside hücrelerin dışarı atılmasını sağlayan önemli faktörlerden yalnızda biridir.

Ayrıca ölü hücrelerin bir kısmı ise fagositler tarafından kullanılır ve faydalı bir hale dönüştürülebilir. Elde edilen enerji ise diğer canlı hücrelerin yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için önemli bir yapıyı sağlamaktadır. Vücutta bulunan bazı ölü hücreler ise diğerlerinin aksine dışarıya bırakılmazlar. Çünkü bu ölü hücrelerin vücutta bulunan görevleri henüz bitmemiştir. Bu işlemler bitmediği için ise ölü hücreler vücuttaki yerini korumaktadır. Tırnaklar bu sisteme verilebilecek en güzel örneklerin başında gelmektedir. Tırnaklar bizim yaptığımız temizlik çalışmaları sonrasında dışarı atılmaktadır. Vücut bu yapının görevini tamamlamadığını düşünürek atma işlemini sürekli olarak erteler.