Saç ekimi nedir, kimler saç ektiremez
Saç kaybı yaşlanma, hormonal değişiklikler ve genetik nedenler sonucu ortaya çıkar. İster bayan ister erkek olsun, saç kaybı ve saç dökülmesi çok önemli bir sağlık sorunudur. Son zamanlarda geliştirilen yöntemler bu probleme kesin çözüm olacak nitelikte. Esteworld Başhekimi Uzm Dr.Servet Terziler, saç ekimi ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdi:

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, çeşitli nedenlerle saç açıklığı ya da seyrekliği oluşmuş alanlara, kişinin kendi saç köklerinin nakledilerek saçsız alanların restorasyonunun sağlanması; tamamen doğal, dökülmeyen saçların elde edilmesi işlemidir.

Kimler saç ektirebilir?

Saç ekimi cerrahisine uygun adaylar, başının yan ve arka bölgelerinde yeterli miktarda saç olan kişilerdir. Bu kişilerde FUT ve FUE yöntemlerinin her ikisi de kullanılabilir. Saç ekimi operasyonun uygun bir diğer aday grubu ise göğüs, bacak vb. bölgelerde yeterli miktarda sağlıklı kıl olanlardır. Bu kişilerde kullanılan saç ekimi yöntemi FUE dir.

Peki kimler saç ektiremez?

Ameliyat yoluyla uygulanan saç nakli, şeker hastalığı, hiper tansiyon hastalığı, diyaliz gerektiren böbrek rahatsızlığı, karaciğer ya da ağır kalp hastalığı olan kişilere uygulanamaz.

Bunun için bir yaş sınırı var mı?

Saç nakli her yaşa uygulanabilir.

Saç ekimi ne kadar sürer?

Operasyon lokal anestezi altında yapılmakta ve ortalama 4-5 saat devam etmektedir. İşlemden hemen sonra hasta rahatlıkla evine dönebilir.

Saç ekim operasyonu hastaya ağrı hissi verir mi?

Operasyonun tamamı lokal anestezi altında gerçekleştiği için, hasta televizyon izleyip operasyon ekibi ile keyifli bir ortamda sohbet ederken saçalarının ekimi tamamlanır. Operasyon boyunca herhangi bir ağrı acı duyulmaz. Lokal anastezinin etkisi bir gün sonra geçtiğinde ağrı kesici kullanmaya gerek yoktur.

Yeni saçlara ne zaman kavuşuruz?

Nakledilen saçlar yaklaşık bir ay sonra dökülürler ve 3. ayda yeniden çıkmaya başlarlar. Yeni çıkan, ekilmiş saçlar 6 ay sonunda doğal görünümüne kavuşur.

Yan etkileri var mı?

Sağlığımıza zarar vermez. Hiçbir yan etkisi yoktur.

Saç ekimi sonrasında nasıl bir bakım uygulamamız gerekir saçlarımıza?

Saç ekimi sonrasında ilk 10 gün saçlar özel bir şampuan ve losyonla yıkanır. Daha sonraki yıkamalar kişinin ekim öncesinde olduğu gibi devam eder. Bunun dışında özel bir bakım gerektirmez.

Altı ay sonra sonuç

Doğal bir görünüm sağlanabilir mi ?

Büyük graftların (kıl kökleri) kullanımı ile oluşturulan doğal olmayan görüntüler yerlerini, küçük boyuttaki graftların kullanımı ile doğal görünümlere bırakmış ve gelişen yeni aletler ile birlikte her kişiye uygun doğal saç görünümünü gerçekleştirme olanağını sağlanmıştır.

Kaç kez tekrarlanması gerekir?

Bir seansta ekilebilecek maksimum saç teli sayısı bu faktörlere bağlı olmak şartı ile 4000-7000 civarındadır. Bu yöntemde, gerekli ise, ikinci seans 6 ay sonra gerçekleştirilebilir.