Kış aylarında alerjik hastaları bekleyen tehlikeler
Alerjenler, viral enfeksiyonlar (nezle, grip, farenjit), soğuk hava,kirli hava,sigara dumanı, ilaçlar (aspirin, ağrı kesici ve romatizma ilaçları),gıda katkı maddeleri, boya,cila, vernik, parfüm kokuları ve stres, astım hastalarını olumsuz etkiliyor.
Memorial Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Füsun Soysal, kış aylarında alerjik hastaları bekleyen tehlikeler ve korunma yolları hakkında bilgi verdi. Hava kirliliği ve soğuk havanın özellikle astım hastalarını etkilediğini belirten Soysal, “Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte alerjik hastalar için zor günler de başladı. Özellikle alerjik astımı olan hastalarda; alerjenler, viral enfeksiyonlar (nezle, grip, farenjit), soğuk hava, kirli hava, sigara dumanı, ilaçlar (aspirin, ağrı kesici ve romatizma ilaçları), gıda katkı maddeleri, boya, cila, vernik, parfüm kokuları, stres gibi faktörler astım ataklarını tetikliyor. Soğuk havalarda; odun, kömür ve diğer yanıcı maddelerin kullanımındaki artış, hava kirliliğine neden olmaktadır. Egzoz gazı, araba ve fabrika dumanı gibi alerjenler de, alerji hastalarını olumsuz etkilemektedir.” dedi.

Alerjik yapıda olan kişilerin kirli havayı solumasının var olan duyarlılığı daha da artırdığına dikkat çeken Soysal, “Bunun sonucunda; öksürük, nefes darlığı, hırıltı ile kendini gösteren astım odakları ortaya çıkar. Solunum yollarında artan duyarlılık nedeniyle, mikropların solunum yollarına yerleşmesi daha da kolaylaşır. Bu nedenle sinüzit, bronşit, zatürre gibi enfeksiyonlar daha sıklıkla ortaya çıkar. Alerjik kişilerde, hava kirliliğinden etkilenen tek organ akciğer ve bronşlar değildir. Göz ve burun da olumsuz etkilenir. Hava kirliliğinin yoğun olduğu yerlerde alerjik rinit (saman nezlesi) ve alerjik göz hastalıkları da artmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“SOĞUK HAVA DA ALERJİK BÜNYELER İÇİN TETİKLEYİCİDİR”
Kirliliği oluşturan kimyasal parçacıklar göz ve burundaki hücreleri uyararak alerjiyi açığa çıkardığına vurgu yapan Soysal, şu bilgileri verdi: “Bunun sonucunda kişilerde bunun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, gözlerde sulanma, kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkmaktadır. Alerjik astımlı hastalar soğuk havaya maruz kaldıklarında kendilerini kötü hissetmelerinin sebebi; solunum yollarının soğuğa karşı aşırı derecede hassas olmasıdır. Bu durum mutlaka soğuk hava alerjisi olduğu anlamına gelmez. Soğuk havanın solunması, solunum yollarının kurumasına ve bu nedenle daralmasına neden olur. Ayrıca aşırı soğuk havalarda burundan nefes almak da oldukça zorlaşır. Astımlı kişilerin, ağız yolu ile nefes almaları durumunda alınan hava, solunum yollarının daha çok daralmasına sebep olur. Bu da, havanın solunum yollarına ulaştığı anda yeterli derecede ısıtılamamış olmasından kaynaklanmaktadır. Burun, solunum yollarının korunmasında önemli rol oynamaktadır. Burundan alınan hava nemlenerek, ısınarak ve tozlar tutularak geçtiği halde ağızdan alınan hava direkt olarak solunum yollarına ulaşmakta ve bronşların hassasiyetini artırmaktadır. Böylece alerjik bulgular tetiklenmektedir.”

Füsun Soysal, alerjik hastaların soğuk havalarda dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıraladı: “Hava kirliliği olan ortamlardan uzak durmalıdır, kışın kalabalık ortamların bulunduğu kapalı yerlerde uzun süre kalmamalıdır, sigara dumanından kendilerini korumalıdır, dışarı çıktıklarında ağız, burun ve göz gibi organlarını özellikle korumalıdır, ağız ve burundan soğuk hava direkt olarak alınmamalıdır, kışın yünlü atkı, bere ve kazak giymemelidir, alerji belirtileri ortaya çıktığında hekim kontrolü ve önerisi ile lokal etkili kortizonlu spreyler, damlalar ve antibiyotik kullanmaları gerekebilir.”