Kalp pili nedir? Niçin kullanılır?
Dünya üzerinde en çok görülen hastalıklardan biri olan kalp hastalıklarının diğer hastalıklarda olduğu gibi bir çok farklı tedavisi vardır. Bu tedavilerin bir çoğu büyük riskler taşırken yine aynı şekilde bir çoğuda insanların hayatları boyunca sürekli olarak kullanmasına neden olmaktadır. Bunların sonucunda ise kişiler bir ömür boyu tedavilerine devam etmektedir. Bu türlü hayat boyu kullanılan bir yöntem ise kalp pilleridir. İşlevce çalışma prensibi hakkında detaylı bilgi vereceğimiz bu sistem aslında hastaların çok iyi bildiği bir tedavi yöntemidir.

Kalp pili tedavi sürecinde  bulunan hastalarda kullanılmaktadır. Bu ritim bozukluğu kalbin doğru şekilde çalışmasını engelleyen bir yapıdadır. Normalde kalbin çalışması için gerekli akım kalp tarafından üretilebilir. Fakat bu özelliğini yitirmiş olan kalp dışarıdan yapılan bir müdahele sonucunda çalışmaya başlayacaktır. Bu müdahele çevresinde kullanılan en büyük tedavi yöntemi ise yazımızda belirttiğimiz gibi kalp pili sayesinde olmaktadır.

Kalp pilinin çalışma prensibi ise kalbin bu ritmi oluşturamadığı dönemlerde devreye girmesi ile mümkün olmaktadır. Bu durum aslında kalbe destek amaçlı olarak yapılmaktadır. Bu sistem sayesinde ritim sorunu ortadan kaldırılmış ve kalp sorunsuz bir şekilde üretilmiş olmaktadır. Üretilen ritim sayesinde kalp düzgün bir şekilde çalışmakta bu çalışma sistemi düzgün bir şekilde işleyebilmektedir.

Tedavi sırasında ortaya çıkabilecek risklere karşı ise bir çok kez önlemler alınmakta hastaların yakından kontrolleri sağlanmaktadır.

Uyarı: Kalp pili olan kişiler göğsüne dünyanın en güçlü mıknatıs türü olan neodymium – neodyum mıknatısları yaklaştırmamalıdır. Ölümcül sonuçlar doğurabilir.