Hangi pozisyonda yatıyorsunuz?
Mide yanmasından, baş ağrısına ve astıma. Yatma şekliniz sizi hasta mı ediyor? Dünya nüfusunun yüzde 95i her gece aynı pozisyonda yatıyor. Yatma şeklinin sürpriz bir şekilde sağlığınız üzerinde etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Hayatımızın kayda değer bir kısmını uyuyarak geçiriyoruz. Uykunun sağlık için ne derece yararlı olduğu biliniyor. Fakat birçok insan yatma şeklinin, uyku kalitesi ve miktarı kadar önemli olduğunun farkında değil.

Daily Mail gazetesinin haberi uyku pozisyonları ve sağlığımıza etkilerini irdeliyor. İşte uyku pozisyonları ve sağlık üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri…

Sağ tarafta bacaklar hafif kırık:
Bu yatış pozisyonunun reflü için iyi olduğu ancak kırışıklıklar için iyi olmadığı bildiriliyor.

Sırtüstü Yatış Pozisyonu
Bu yatış pozisyonu kireçlenme sıkıntısı yaşayanlar için iyi bir seçenek ancak astım, horlama, uyku apnesi ve kalp için kötü olduğu vurgulanıyor.

“İyileşme” pozisyonu olarak bilinir çünkü acil yardımlarda sağlık personelinin uyguladığı pozisyonla benzerdir.

Cenin Pozisyonu
İngiltere’de en yaygın uyku pozisyonu olarak bilinen cenin pozisyonunun sırt ağrılarına iyi geldiği ancak boyun ve baş ağrılarına iyi gelmediği biliniyor. Ancak bu olumsuzluğu boyun ve omuzlar arasına alacağınız bir yastıkla önlemeniz de mümkün…

Dizleriniz arasına alacağınız bir yastık da kalça ve pelviste istenmeyen kıvrılmaları önlemeye ve bu pozisyonda rahat etmenize yardımcı olabilir.

Kaşık Pozisyonu
Çiftler arasında yaygın olan bu pozisyon eşler arasında duygusal bağları güçlendirerek stresi yok etmeye yardımcı olurken, vücudunuzu zorlayarak var olan ağrılarınızı daha da yoğun hissetmenize neden olabilir. Bu pozisyon boyun, kol ve göğsünüze yük binmesine ve bu bölgelerde ağrılar olmasına da neden olabilir.

Vücudunuzun her geçen yıl farklılaştığını unutmamak önemlidir ve sizi rahat ettiren bir pozisyon zaman içinde size iyi gelmeyebilir.

Uzmanlar, eşinizle bir yatağı paylaştığınızda, uyuma düzeniniz konusunda bencil olmanızın önemine vurgu yaparak, “Sizi rahat ettiren iyi bir başlama pozisyonu bulun. Bu eşinizle aranıza bir mesafe koymanızı da gerektirebilir.” diyor.

Yüzüstü Yatış Pozisyonu
Yüzükoyun yatmak, horlamayı önleme konusunda size yardımcı olur ancak diş gıcırdatma sorunu olanlarda durumu daha da kötü etkileyebilir.

Bu pozisyonun ellerde acı ve hissizliğe de neden olabileceği gibi aynı zamanda sinirsel problemlere de önderlik edebileceği vurgulanıyor.

Yüzüstü yatarken, çok sayıda yastık boyun pozisyonunu etkileyeceğinden omurgayla uyumlu bir şekilde yastıkları azaltmak gereklidir. Bu, özellikle yaşlı insanlarda, sinirlere baskı olasılığını azaltacaktır.

Aynı zamanda, sağ ya da sol şeklinde sıra ile boynunuzu değiştirmeniz, bir tarafı zorlamanızı engelleyecektir.

Bu pozisyondan hoşnut olmayanların başlıca şikayetleri ise parmaklarda sızı ve hissizlik şeklindedir.