Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmek
Çoğumuz işyerinde yoğun iş temposu yüzünden su içmeyi unutuyoruz. Gün içerisinde su tüketimini olması gereken miktara çıkartmak için ne yapılabilir?

İşte size 10 pratik öneri:
1 Her sabah işyerinize geldiğinizde su için, bu davranışı alışkanlık haline getirin.
2 Masanızın üzerinde her zaman temiz ve tercihen cam bir şişede su bulundurun.
3 Çay ve kahve çok tüketiyor, içmeden uzun süre duramıyorsanız ve yeteri kadar su da tüketmiyorsanız, buna da artık bir dur demenin zamanı gelmiş demektir. Çay ve kahve diüretik içeceklerdir. Yani vücuttan su atımına sebep olurlar. Vücudun su kaybetmesini önlemek için de kaybedilen su miktarını yerine koymak gerekir. Çay/kahve kupanıza su koyup tüketin. Bunu sırayla yapabilirsiniz; bir defasında çay, diğerinde su koymak gibi… Böylece çay/kahve tüketiminiz, otomatikman yarıya inecek ve su tüketiminiz de artacaktır.
4 Su içmeniz gerektiğini hatırlatan minik post-it kâğıtlar size yardımcı olacaktır. “Su içmeyi unutma!” şeklindeki notlar, aldığınız post-it kâğıtları monitörünüzün üzerine, otomobilinizin camına yapıştırabilir ya da cüzdanınızın içine koyabilirsiniz.
5 Her akşam işyerinizden ayrılırken su içmeyi alışkanlık haline getirin.
6 Her sabah kalktığınızda ilk işiniz su içmek olsun.
7 Her gece yatmadan önce mutlaka bir bardak su için.
8 Çantanızda minik bir şişe su bulunması; toplu taşıma aracı ile trafikte uzun süre kalma gibi acil bir durumda oldukça faydalı olacaktır.
9 Arabanızda her ihtimale karşı en az 1 şişe içme suyu bulundurun.
10 İş yerinde sigara molası yerine su molası verin.

Gün içerisinde ne kadar su tüketmelidir?
Ortalama 1, 5–2, 5 lt arasındaki su tüketimi normaldir. Genellikle su ihtiyacımız gün içerisinde besinlerden sağladığımız enerjiye göre değişkenlik göstermektedir. Aldığımız kalori miktarı kadar su tüketmeliyiz. Örneğin 1.500 kalori enerji içeren bir diyet alıyorsanız; su gereksiniminiz de ortalama 1, 5 litre olmalıdır. Bu miktar yaz aylarında artış göstermektedir. Terlemenin artması ile sıvı kayıpları söz konusu olacağından yaz aylarında; 0,5 ya da 1 litre daha fazla su tüketilmelidir.