Göz migreni ile normal migrenin farkları
Göz migrenine, gözün sinir hücrelerini besleyen damarlardaki geçici spazm neden oluyor. Göz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Müslime Akbaba, gözün sinir hücresini besleyen damarlardaki geçici spazmın, göz migrenine neden olduğunu belirterek, ”Göz migreni geçici görme kaybına neden olabilir fakat bazı kalıcı görme kaybına neden olan göz hastalıkları, göz migreniyle karıştırılabilir. Böyle bir atak geçiren kişinin bir göz hekimi tarafından muayene edilmesi gereklidir” dedi.

Prof. Dr. Akbaba, çok bilinen bir hastalık olan migrenin iki çeşidinin olduğunu ve en sık görüleninin klasik tipinde, tek taraflı zonklayıcı bir baş ağrısının yaşandığını ifade ederek, auralı migren denilen ikinci çeşidinde ise geçici görme bozuklukları, cisimlerin etrafında kırılmalar, yansımalar ve ışık saçılmalarının oluştuğunu anlattı.

Her beş kadından ve her on erkekten birinin hayatının bir döneminde migren atağı geçirdiğine de işaret eden Prof. Dr. Akbaba, migrene hormonal değişiklikler, bazı yiyecekler ve ilaçlar ile uzun süreli aç ve uykusuz kalma gibi durumların neden olduğunu anımsattı.

”Bir de göz migreni var. Göz migrenine gözün sinir hücrelerini besleyen damarlardaki geçici spazm neden oluyor” diyen Prof. Dr. Akbaba, göz migreninin de çeşitli türlerinin var olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Akbaba, ”Bir tanesi, tek taraflı görme bozukluğu ve baş ağrısıyla birlikte olan migren, bir diğeri ise her iki gözde ışık saçılmaları, yansımalar, kırık ve dalgalı görmeler, görme alanında kayıplar, görme alanındaki kör noktanın büyümesi ve hareketlenmesi gibi görülen göz migreni vardır ama bunda baş ağrısı olmaz” diye konuştu.

GÖZ MİGRENİ İLE MİGRENİN FARKLARI

Göz migreninin normal migrenden farklarına da işaret eden Prof. Dr. Akbaba, ”Göz migreninin, normal migrenden farkı, daha kısa sürmesidir. Birkaç dakika ile yarım saat içinde biter. Ama bir anda kişinin görmesinde bir bozukluk olması, iyi görememesi, kişiyi aşırı biçimde tedirginliğe sevk eder. Zararsız bir durumdur. Kişiler ‘Ne yapalım?’ deyinceye kadar da geçer. Göz migreni geçici görme kaybına neden olabilir fakat bazı kalıcı görme kaybına neden olan göz hastalıkları göz migreniyle karışabilir. Böyle bir atak geçiren kişinin bir göz hekimi tarafından muayene edilmesi gereklidir” dedi.

Göz migreninin kısa süreli olduğunda kendiliğinden geçtiğini de dile getiren Prof. Dr. Akbaba, göz migrenini tetikleyenlerin de normal migrenin benzeri olduğunu söyledi.

Göz migreninin çok fazla tekrarlamadığına da dikkati çeken Prof. Dr. Akbaba, nadiren de olsa tekrarlayabildiğini ve böyle durumlarda da atakları azaltmak için migren önleyici ilaçların kullanılması gerektiğini kaydetti.

Göz migreninin de normal migrende olduğu gibi kadınlarda daha fazla görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Akbaba, göz migreni tanısının da genelde hastaların anlattıkları hikayeden konulduğunu belirtti.

Prof. Dr. Akbaba, kişilerin, eğer göz migreni atağı geçirdiklerini düşünüyorlarsa geçici görme kaybına neden olduğu için fazla telaşlanmamaları gerektiğini, bunun geçici bir durum olduğunu ancak eğer araba kullanmak gibi aktivitelere atak süresince ara vermeleri gerektiğini anlattı.