Burun tıkanıklığı uykusuz bırakıyor, depresyona sokuyor
Uyku dengesini bozuyor, horlamaya neden oluyor, depresyona sokuyor, tat ve koku duyusunu köreltiyor, kronikleştiğinde ise kalp ve akciğer hastalıklarına yol açıyor. Çok fazla önemsenmiyor ama burun tıkanıklığı ciddi sağlık sorunlarıyla sonuçlanıyor. Burun tıkanıklığına bazen bir kemik eğriliği bazen de burun eti şişmesi neden olabiliyor. Halk arasında yeterince önemsenmeyen burun tıkanıklığı yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiliyor.

Kemik eğriliklerinin bulundukları yere ve boyutuna göre ameliyata karar verilmesi gerektiğini belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, “İnsanın burun orta bölmesi hiç bir zaman cetvelle çizilmiş gibi dümdüz değildir. İleri düzeydeki tek bir eğrilik solunumu engeller. Bu gibi durumlarda da ameliyat gerekir” diyor.

Önemli bir sağlık problemi gibi görülmeyen burun tıkanıklığının altında önemli sorunlar barındırdığını belirten uzmanlar yaşam kalitesinin sağlıklı nefes alabilmekle mümkün olduğunu belirtiyor. Uyku bozukluğundan, horlamaya, tat ve koku alma bozukluklarına kadar birçok probleme yol açan burun tıkanıklığı, bazen depresyona da yol açabiliyor.

Halk arasında burun veya kemik eğriliği denilen ‘septum deviasyonu’, burun tıkanıklığının en sık bilinen nedeni olarak gösterilse de ‘konka’ adı verilen burun eti şişmeleri burun tıkanıklığına en fazla yol açan neden. Burun tıkanıklıklarının birçok sebebe bağlı olabileceğini ve bunların bir kısmının sıradan tedavi yöntemleri ile giderilebileceğini belirten Doç. Dr. Erhun Şerbetçi, kemik-kıkırdak eğriliklerinin burun içerisinde bulundukları yere ve eğriliğin boyutuna göre farklı şiddetlerde tıkanıklık yapabileceğini söylüyor.

HAVA KİRLİLİĞİ, SİGARA VE ALERJİK NEZLE ETKİLİ
Burun tıkanıklığının önemli nedenlerinden biri de hastalarda sonradan ortaya çıkan ve giderek artan konka (burun eti) şişmesi. Hava kirliliği, sigara, alerjik nezle, sinüzit ve burun damlası bağımlılığında bu şikayetin arttığını belirten Şerbetçi, “Son yıllarda burun tıkanıklığının önde gelen nedenleri arasına yerleşmiş bu duruma, iş merkezlerinde çalışanlarda sağlıksız klima koşulları nedeniyle de rastlayabiliyoruz” diyor.

Konka şişmesinin, tek başına burun tıkanıklığı yapacak kadar büyüyebileceğini ancak bazen de burun eğrilikleri ile beraber görülebileceğini söyleyen Şerbetçi, “Bu durumda deviasyon ameliyatının başarısı için aynı zamanda şişmiş konkaların da küçültülmesi gereklidir. Tıp teknolojisindeki gelişmeler, konkalara daha etkin yaklaşma imkânı vermiştir. Bu durumda şiddetli bir burun eğriliğinin bulunmadığı hastalarda, sadece burun etlerine uygulanacak girişimlerle de burun solunumu açılabilmektedir” şeklinde konuşuyor.

TAMPONSUZ BURUN AMELİYATI
Burun boşluğunun alelade bir boşluk olmadığını ve içerisindeki tüm yapıların korunması gereken işlevsel bir organ olduğunu söyleyen Şerbetçi, bu sebeple son yıllarda tüm cerrahi uygulamaların “en az girişimle en iyi sonuç alma” prensibi göz önüne alınarak yapıldığını belirtiyor. Konkaların tamamen çıkartıldığı tekniklerin yerini artık küçültme tekniklerinin aldığını söyleyen Şerbetçi, “Bu şekilde uygun bir yöntemle uygulanan endoskopik konka küçültülmesi ile burun işlevleri korunmakla birlikte, genellikle tampon da gerektirmediğinden, hasta için burun eğriliği ameliyatlarına göre daha konforlu olabiliyor” diyor.

Tamponlar nedeniyle birçok hastanın burun ameliyatlarından korktuğunu söyleyen Şerbetçi, günümüzde hiç tampon konulmadan yapılan burun ameliyatlarının da olduğunu, ayrıca sebebi doğru konulmuş burun tıkanıklıklarında deneyimli uzmanların elinde ameliyat başarısının oldukça yükseldiğini söylüyor.

Kansız bıçaksız denilerek yapılan ameliyat tanıtımlarına ve reklamlarına dikkatle yaklaşmak gerektiğini belirten Şerbetçi, bazı hastalarda burun ameliyatlarına çok kolay karar verilebildiğini, oysaki burun tıkanıklığına neden olan bazı sebeplerin ilaç tedavisiyle de rahatlıkla giderilebileceğini hatırlatıyor.

BURUN TIKANIKLIĞINDA DOĞRULAR VE YANLIŞLAR
Her burun tıkanıklığının sebebi aynıdır: YANLIŞ
Her burun tıkanıklığı ameliyat gerektirir: YANLIŞ
Her burun eğikliği (Deviasyon) mutlaka ameliyat gerektirir: YANLIŞ
Her burun tıkanıklığı ameliyatı aynı sonucu verir: YANLIŞ
Burun tıkanıklıklarında tek bir ameliyat yöntemi vardır: YANLIŞ
Her burun ameliyatı sonrası tampon konulur: YANLIŞ
Burun ameliyatları sonrası bir süre sonra tıkanıklık mutlaka tekrar olur: YANLIŞ
Burun tıkanıklığı ameliyatları basit ameliyatlardır: YANLIŞ
Estetik burun ameliyatları burun tıkanıklığı için yapılır: YANLIŞ
Her estetik burun ameliyatı tıkanıklığı da giderir: YANLIŞ
Burun solunumu özellikle çocuklar için zorunludur: DOĞRU
Burun tıkanıklığı önemli bir hastalık olarak kabul edilmelidir: DOĞRU
İleri burun tıkanıklığı akciğer ve kalp gibi hayati organları zorlar: DOĞRU
Burun tıkanıklığında ameliyat başarısı sebebin doğru teşhis edilmesine bağlıdır: DOĞRU