Astım tedavi edilebilir mi?
Astım Solunum yollarının müzmin hastalığı Dünyanın her bölgesinde ve her yaşta rastlanabiliyor, ülkemizde ise yaklaşık her on kişiden birinde görülebiliyor. Bronşial astım, solunum yollarının müzmin bir hastalığıdır. Duyarlı kişiler Astım  Solunum yollarının müzmin hastalığı Dünyanın her bölgesinde ve her yaşta rastlanabiliyor, ülkemizde ise yaklaşık her on kişiden birinde görülebiliyor…

Bronşial astım, solunum yollarının müzmin bir hastalığıdır. Duyarlı kişilerde hava (solunum) yollarında öksürük, nefes darlığı, hışıltılı solunum ve göğüste sıkışma hissine neden olmaktadır. Ve yakınmalar özellikle gece sabaha karşı ortaya çıkmaktadır. Bronşial astımın, ailesel geçişi vardır. Bu nedenle, kalıtımın önemli rol oynadığı bir hastalıktır.

Astım hava yollarının kronik iltihabı bir hastalığıdır. Hastalık tüm yaş gruplarında görülebilen, bazen de öldürücü olabilen, günümüzde 100 milyondan fazla kişiyi etkileyebilmektedir.

Astımda nöbetler tarzında gelen hışıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışma, nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetler oluşur.

Astıma neden olan faktörler
Astıma neden olan faktörler çeşitlidir. En önemlisi ev tozu akarları, hayvan kılları, mantarlar ve polenler gibi allerjenlerdir. Odun, gazyağı, kömür sobaları, ocak şöminelerde yemek pişirme, pimapen tipi pencere kullanma ve mobilya, kuaför ve fırın gibi meslekler de astım gelişmesine neden olmaktadır.

Astım tedavi edilebilir mi?
Astım tedavisinde; hastaların eğitilmesi ve tedaviye ortak edilmesi, astım nöbetine yol açan faktörlerden kaçınmak, hastaların düzenli olarak izlenmesi ve ilaç kullanımı gibi yollar vardır. Astımda en sık allerji etkeni ev tozu akarlarıdır. Ev tozu allerjisi olan hastalar, yatak örtüleri ve battaniyeleri haftada bir sıcak su ile yıkanmalıdır, yerde bulunan halılar kaldırılmalıdır, yer zeminleri parke ile kaplı olmalıdır.

Astımlı hastalar tek bir allerjik faktöre sahipse, genç ise ve ilaç tedavisine cevap yok ise aşı tedavisi yapılabilir.

Astım tedavisinde kullanılan ilaçların başında inhale ilaçlar kullanılmaktadır (halk tarafından fıs-fıs olarak bilinen). Bu ilaçların kullanılması çok sıkı şekilde ve özenle hastalara doktoru tarafından öğretilmelidir. Ayrıca halk tarafından bu ilaçların kanser yaptığı şeklindeki duyumlar kesin olarak yanlıştır. Bu ilaçlar kana az miktarlarda geçtiği için yan etkiler görülmemektedir.

Astımlı hastalar her yıl ekim ayında grip aşısı yaptırmalıdırlar. Çünkü gribal enfeksiyonlar astım hastalarını krize sokabilmektedir.10- 15 yıl içerisinde gen tedavisi ile bu hastalıklar kesin olarak tedavi edilebilecektir.