Premenstrual sendrom (Pms) şikayetleri nasıl azaltılır ?

Adet Öncesi Sendromu (Premenstrual sendrom, PMS), regl öncesi dönemde başlayıp ruhsal ya da fiziksel birtakım belirtilerle kendini gösteren ve reglin başlamasından bir hafta kadar önce ortaya çıkarak reglin bitiminden bir kaç gün sonra kaybolan durumu ifade ediyor.

Devamı

Halsizliğin nedeni sinüzit olabilir

Kendinizi halsiz hissediyor, geçmeyen baş ağrıları çekiyor, nezle ya da grip olmadığınız halde burun akıntısı problemi yaşıyorsanız, nedeni sinüzit olabilir.Kişinin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşüren sinüzit, kronikleştiği zaman son derece rahatsız edici olan, özel ve sosyal sorunlara sebebiyet veren ağız kokusuna da neden olabiliyor.

Devamı

İltihabi bağırsak hastalığı olan Ülseratif Kolit hakkında bilmek istedikleriniz.

Gıdaların, ağızdan sonra vücudumuz içindeki seyri sindirim kanalında olur. İltihabi bağırsak hastalığı, sindirim kanalında görülen, sıklıkla kronik seyirli (uzun süreli) inflamasyondur (iltihap). Bağırsak duvarında ülser, şişme, yaralanma, kanama ve zedelenme ile seyreder. Ana hatları ile iltihabi bağırsak hastalığının, Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığı olmak üzere iki farklı tipi bulunur.

Devamı

Ülseratif kolit tanısı nasıl konulur?

Ülseratif kolit; karın ağrısı, halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı, gözde kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Kronik olan ve dönem dönem alevlenen hastalığın nedeni hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Ülseratif kolit, kalın bağırsağın iç yüzeyini döşeyen tabakanın iltihabı olarak tanımlanıyor.

Devamı