Prostat hastalıkları cinsel hayatı etkiler mi?
Prostat hastalıkları orta yaş ve üzeri erkeklerin en sık karşılaştığı sağlık problemleri arasında yer alıyor. İyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri ya da prostat iltihaplanmaları; idrar problemlerine yol açarak hem fiziksel yakınmalara yol açar hem de erkekleri psikolojik yönden etkiler. Bunun yanında pek çok erkek gerek prostat hastalıkları gerekse uygulanan tedaviler nedeniyle cinsel problemlerle karşılaşır.

ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ
İdrar sorunları cinsel hayatı nasıl etkiler?
Prostat hastalıklarında meydana gelen idrar yakınmaları nedeniyle pek çok erkek günlük aktivitelerini yaparken bile strese kapılır. İdrar sorunu yaşayan erkek, bunun beraberlik esnasında olmasından çekinerek cinsellikten soğuyabilir, cinsel istek problemleriyle karşılaşabilir. Başarısız olacağını düşünerek sertleşme sorunu yaşayabilir.

Prostat enfeksiyonu nedir, nasıl görülür?
‘Prostatit’ denilen prostat enfeksiyonu dünyada 50 yaş altı erkeklerin üroloğa başvurmasının en sık nedeni olarak tanımlanıyor. Hatta bir araştırmaya göre erkeklerin yarısı hayatlarının bir noktasında prostat enfeksiyonundan yakınıyor. Bu problemde prostat şişiyor ve hassaslaşıyor. ‘Prostatit’te penis bölgesinde, kasıklarda, belde ve karında ağrı oluşabiliyor. Bunların yanında cinsel sorunlar da görülebiliyor. Prostat iltihaplanmaları ağrılı boşalmaya, meni yani spermde kan görülmesine, hatta ileri dönemlerde erken boşalmaya neden olabiliyor. Özellikle kronik vakalarda bu tip sorunlar sıklaşıyor.

Peki prostat enfeksiyonunu nasıl tedavi ediyorsunuz? Cinsellik geri dönüyor mu?
Prostat enfeksiyonu bakteriyel bir sebebe bağlıysa antibiyotikler ile tedavi ediliyor. Bakteriyel olmayan vakalarda mesane boynunu ve prostatı rahatlatan ilaçlar, ağrı kesiciler, fizik tedavi, sıcak banyolar veya prostat masajı gibi tedavilerden yararlanıyoruz. Altta yatan sorunu çözünce bu sebepten kaynaklanan cinsel sorun da tedavi oluyor. Eğer erkekte süregelen prostat şikayeti ile ilgili performans endişesi gibi bir sorun oluştuysa, o zaman cinsel terapiden faydalanabiliyoruz.

Prostat büyümesi nasıl tedavi ediliyor? Cinselliği koruyan yöntemler var mı?
İyi huylu prostat büyümesinde kullanılan pek çok tedavi var. Genelde erken dönemde ilaçlardan faydalanıyoruz. Bunların yanında büyümüş prostat dokusunun azaltılmasına yönelik bazı cerrahi yöntemleri de kullanıyoruz. Biz genelde büyümüş prostat dokusunu azaltmak için lazer yöntemi kullanıyoruz. Bu teknik hem idrar şikayetlerini işlem sonrası ortadan kaldırıyor, hem de hasta bir-iki günde taburcu olup normal hayatına dönüyor. Bu tip lazerlerin; sertleşme sorunu veya meninin mesaneye geri kaçması gibi cinsel yan etkileri, diğerlerine göre epey az.

Prostat hastalıkları kısırlık yaratır mı?
Oluşabilir. Tedavi sırasında kullanılan ilaçlar sertleşme bozukluğu da yaratabilir, cinsel isteği azaltabilir. Ancak testislerde sperm üretimi devam eder. Bu durumda yardımcı üreme tetkiklerinden faydalanarak çocuk sahibi olunabilir.