Erken boşalmanın sebepleri nedir, tedavisi nasıldır?
Erkeğin ve partnerinin kendi isteklerinden önce olmasıdır. Cinsel ilişkide en önemli şey uyumdur. Bu yüzden de gerçek anlamda ortada bir erken boşalma sorunu olmayıp erkeğin kadının orgazmından önce veya ona ruhen yetecek kadar beraber olamadan boşalması bir cinsel uyumsuzluk ortaya çıkaracaktır. Her yaşta olmakla beraber en çok genç erkeklerde görülür.

Erken boşalmanın sebepleri nedir?
Erken boşalmanın sebebi %99 psikolojik nedenlerden ileri gelir. Diğer %1 sebepse bedensel nedenlerdir.

Psikolojik Nedenler::
1-İlk cinsel deneylerinde problem yaşamak: Erkeklerin ilk gençlik cinsel deneyimleri genelev veya masturbasyon olduğu için bu durumda çok defa hayat kadının aceleci olması, bir an önce işi bitirmek istemesi erkekte tek taraflı hazın gelişmesine neden olur. Bu nedenlerle kişide erken boşalma meydana gelebilmektedir. Aynı durumda masturbasyonda olmaktadır. Yakalanma korkusu, gizili yapılma, aşırı heyecan gibi sebeplerden dolayı erken boşalma olup, ileriki hayatta bu alışkanlık haline gelebilir.
2- Yanlış kanaat: Gençlik yıllarında, sık sık, birden fazla orgazm olup sertleşme sağlanıldığından boşalmanın geciktirilmesi akla getirilmemiştir. Kadının geç tatmin olabileceği düşünülmediğinden amaç sadece en erken şekilde boşalıp rahatlamaktır. Evlenince de bu fikir sabitleşir ve beyinde yer yapar.
3- Aşırı duygu birikime sahip ve aşırı heyecanlı olanlarda erken boşalma sık olarak görülür.
4- Uzun süreli cinsel perhiz sonucu erken boşalma normal kabul edilebilir. Burada yine heyecan büyük rol oynar.

Bedensel Nedenler:
– Prostat büyümeleri ve prostat iltihapları, dış idrar yolu iltihapları erken boşalmaya neden olabilir.
– Şeker hastalığı
– Bölgesel üreme ve idrar yolu hastalıkları
– Bölgesel duyu hasarı, sinirlerin hastalıkları
– Karın ameliyatlar sonrası
Erken boşalmanın tedavisi nasıldır ?:
Cinsellikte en önemli şey uyumdur. Uyum erkeğin erken orgazmı ve geç orgazmı karşılıklı anlayışı ile düzeltilebilinir.
Erkeğin yaklaşımı ve davranışı, sevgi gösterisi, kadın orgazmı öne alınabildiği gibi, kadının yardımıyla erkeğin orgazmının geciktirilebilineceği mümkündür.
Eşler kendi başlarına erken boşalmaya çare arasalar çok defa başarısızlığa uğrayıp, ümitsizliğe kapılırlar. Buda daha sonra cinsel isteksizliğe hatta sertleşme sorunlarına neden olur. Bir psikiyatrikten yardım almanız iyi olur. hatta bu konuda profesyonel destek almanızı, bir seks terapi merkezine kendiniz veya eşinizle beraber baş vurarak bu sorunu daha kısa sürede çözmenizi yerinde bir hareket olacaktır. Doktordan veya seks terapi merkezlerinden yardım almanın utanılacak ve çekinilecek bir tarafı yoktur. Çükü böyle olan bir çok hasta doktora başvurarak tedavi imkanı elde etmiştir. Doktorlar bu tip hastalarla onlarca hasta ile karşılaşmıştır.

Bunun yanında kadının ve erkeğin erken boşalmayı önleyecek bazı eksersileri vardır. Biri şudur.
Masters ve Johnson: Metodu: Erken boşalmayı gidermek için orgazm ikinci plandır. Birleşme anında erkek, boşalmanın yaklaştığını hissettiği an kadına kendi aralarında anlaştığı bir şekilde işaret eder. Bunun üzerine kadın, penisin başını 4 saniye kadar kuvvetlice sıkar. Bu, boşalma dürtüsünün zayıflamasına neden olacaktır. Otuz saniye kadar sonra kadın yine eliyle eşinin penisini uyarmaya başlar. Erkek boşalmak üzere olduğunu haber verince kadın yine sıkma yöntemini uygular. Bu, erkek boşalana kadar 10-15 kez uygulanmalıdır. Erkeğin bundan önce orgazma ulaşmasında bir sakınca yoktur. Çift, bu yöntemle, orgazm olmadan uyarılma süresini uzattıktan sonra, sıra penisin dölyoluna girişine gelir. Bunun için 7-15 günlük bir “sıkma” uygulamasının geçmesi gerekir. Artık kadınla erkek cinsel birleşmeye geçebileceklerdir. Bu, erkeğin sırtüstü yatması ve kadının üste çıkarak penisi içine alması şeklinde olur. Ama bu noktada hiçbir zorlama ve sürtmenin olmaması önemlidir, çünkü amaç erkeğin dölyoluna girme duygusuna yavaş yavaş alışmasıdır. Boşalmanın yaklaştığını anlayınca kadına işaret edecek ve o da gövdesini erkeğin üstünden biraz kaldırarak yine sıkma hareketine geçecektir. Böyle birkaç uygulamadan sonra penisin dölyolu içine hareket ettirilmesi ve sürtme aşamasına geçilebilir. Masters ve Johnson, on yıllık araştırma dönemi içinde, bu yöntemi uygulayan 186 hastadan 182’sinin olumlu sonuç aldığını bildirmektedir.

İlaçlarla veya geciktirici spreylerle erken boşalmayı önler mi?
İlaçlarla veya geciktirici spreylerle bu sorunlar çözülmez sadece büyür.İlaçlar yan etkileri olarak da cinsel isteksizlik yapacaklar ve ruhsal durumunuz daha da bozulacaktır. Medyada bol bol reklamı yapılan bu ilaçları ve spreyleri tavsiye etmiyoruz. Fakat bazı geciktirici spreylerden fayda görenleri de biliyoruz. Çok defa bu fayda geçici bir süre etkili olmakta fakat asıl sorun ortada durmaktadır.