Erkeklerin sağlıklı olmak için dikkat etmesi gereken noktalar
Erkeklerin arabalarına, sağlıklarından daha çok önem verdikleri söylenir. Ufacık bir çizik, motordan gelen bir tıkırtıda hemen acil şekilde duruma el konur. Düzenli bakım ve servis arabanın performansını korur ve ömrünü uzatır.

Beylerin sağlık konusuna da aynı mantıkla ve hassasiyetle yaklaşması gerekir. Sağlıklı olmak ve kalmak için dikkat etmeniz gereken işte 9 nokta:

1. Tansiyon
Birçok erkek yüksek tansiyon hastası olduklarını bir kalp spazmı veya kalp krizi geçirince öğrenirler çünkü yüksek tansiyon herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerleyebilir. Bu yüzden düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürmeniz sizi olası sağlık sorunlarından korur. Doktorunuz farklı şekilde önermediyse tansiyonunuzu yılda 2 kere ölçtürmeniz sağlığınızın kontrolünü elinizde tutmanızı sağlar.
Yüksek tansiyon ve bunu takip eden kalp rahatsızlıklarından sakınmak için yaşam tarzınıza ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Az yağlı bir beslenme tarzı, şeker ve tuzdan uzak durmak, bol miktarda taze sebze ve meyve tüketmek, düzenli egzersiz yapmak, kilonuzu sabit bir aralıkta korumak, günde 1-2 kadehten fazla alkol tüketmemek, sigara içmemek ve stresten kaçınmak sağlıklı bir kalp ve kan dolaşımını korur ve destekler. Ayrıca Omega3 ihtiva eden balık yağı tabletleri, sarımsak ve Coenzyme Q-10 de tansiyonunuzu sağlıklı bir düzeyde tutmanıza yardımcı olur.

2. Kan Şekeri
Diyabet vücudumuz gerekli düzeyde insülin üretemediğinde ve kan şekerimiz (glikoz) yükseldiğinde ortaya çıkar. Diyabet hastalığı kan damarlarını ve sinirleri tahrip eder, kalp krizi riskini arttırır, körlük, böbrek yetmezliği ve iktidarsızlığa yol açar.
Yılda bir açlık ve tokluk şekerinizi ölçtürmeniz diyabet hastalığı; yorgunluk, aşırı susama, sık tuvalete gitme gibi doğal algılanabilecek semptomların dışında; belirti vermediği için önemlidir. Ayrıca sağlıklı bir kiloda olmak ve bunu korumak ve düzenli olarak hafif de olsa egzersiz yapmak diyabet riskini azaltır.

3. Gözler
Herhangi bir göz probleminiz olmadığından emin olmak için 2 yılda bir göz muayenesine gidin. Bu muayene esnasında yaygın kanının aksine sadece gözlükle giderilen görüş problemleri değil yüksek tansiyon veya şekerden oluşan gözün arkasındaki damarlarda oluşan gizli hasarlar da tespit edilebilir. Gözlerimiz diğer sağlık sorununa ait belirtileri de taşıdığında göz muayenesi sinsi hastalıkları da açığa çıkartabilir. Glokom zamanında tespit edilip tedavi edilmediğinde körlüğe yol açan bir sağlık sorunudur bu nedenle 40 yaşına ulaşan her erkeğin 2 senede bir göz doktoruna muayene olması çok önemlidir.
Omega3, sarımsak, Pycnogenol(*) sağlıklı bir kan dolaşımını destekleyen takviyelerdir. Ayrıca Lutein(**) de göz sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar.

4. Şişlikler, yumrular
Düzenli olarak kendi kendine yapılan muayenelerde erken safhalarda tespit edilen testis kanserlerinde iyileşme oranları çok yüksektir. Herhangi bir kızarıklık, şişme, bezelye büyüklüğünde bile olsa bir yumru, ağrı veya keskin bir acı olup olmadığınız düzenli olarak mesela duş alırken kontrol edin. Kafanıza takılan, emin olamadığınız ufacık bir şey bile olsa görmezden gelmeyin ve mutlaka doktorunuza başvurun. Testisler en çok sigara tüketimi, aşırı alkol alımı ve sıcaktan zarar görür. Genital organlarınızın ve üreme fonksiyonlarınızın sağlığını korumada hijyenin dışında A, C, E vitaminleri, Selenyum ve Çinko takviyeleri en büyük destekçileriniz olacaktır.

5. Cilt
Vücudunuzdaki benler ve et benlerini takip etmeniz çok önemlidir. Benlerinizde herhangi bir değişiklik, büyüme, şekil veya renk değiştirme, anormal görünümlü bir çıkıntı, kanama, kaşıntı, kızarıklık fark ederseniz veya yeni benler oluşmaya başlarsa mutlaka derhal doktorunuza baş vurun.
Cilt sağlığınızı korumak için güneşin zararlı ışınlarına karşı UVA ve UVB koruyuculu kremler kullanın ve en sıcak saatlerde güneşe çıkmayın. Çok fazla güneşlenmekten kaçının. Şapka kullanmaktan çekinmeyin. Yaz kış gün içinde dışarıya çıktığınızda güneş gözlüğü kullanın. C ve E vitaminleri içeren nemlendirici bir yüz kremi kullanmak, sigara içmemek, günde 8 bardak su içmek, taze sebze ve meyve yemek, Omega3 takviyesi almak cildinizi korumaya yardımcı olur, sağlıklı ve genç tutar.

6. Duygusal Sağlık
Depresyon kadın veya erkek ayırmayan bir hastalıktır. Erkeklerde mutsuzluk, sürekli üzüntü, hayata karşı umarsızlığa yol açar, performanslarını etkiler ve günlük işleri bile yapmakta zorluk çekmelerine neden olur. Eğer yıkılmış, hüzünlü, mutsuz hissediyorsanız; ufacık şeyler bile öfkelenmenize neden oluyorsa; konsantrasyon, dikkat ve motivasyonunuzda belirgin bir azalma, eksiklik varsa; yaşamın güzelliklerinde zevk alamıyorsanız; gece boyu uykusuzluk çekiyor ve sabahları yataktan çıkmakta zorluk çekiyorsanız; iştahınızda belirgin bir artma veya azalma varsa; libidonuz düştüyse; beklenti ve umutlarınızı yitirdiyseniz depresyonda olma ihtimaliniz var demektir.
Bu gibi durumlarda yardım almaktan çekinmeyiniz ve bir doktora başvurunuz. Depresyon psikolojik bir sorun olarak başlayıp tedavi edilmediğinde hormonsal ve kimyasal dengenizi etkileyeceğinden uzun vadede klinik bir soruna dönüşebilir. Depresyon tedavi edilen bir hastalık olduğu için doktora gitmekten çekinmeyin, hatta gecikmekten sakınınız.
Günlük yorgunluğunuzu dengeleyecek şekilde yeterince dinlenmek, egzersiz yapmak, sevdiğiniz kişilere ve hobilere zaman ayırmak, alkol tüketiminde aşırıya kaçmamak ve sağlıklı bir beslenme tarzına sadık kalmak hormonlarınızın ve beyninizin sağlıklı çalışmasını destekleyerek hayatın zorluklarına karşı ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

7. Boşaltım Sistemi
Her ne kadar nahoş bir düşünce olsa da sifonu çekmeden önce tuvalete dikkat edin. Açık, parlak kırmızı kan veya kömür karası pıhtılar, sümüksü bir mukozalı yapı, bağırsak faaliyetlerinizde birkaç haftadan beri devam eden ve normale dönmeyen bir değişiklik, tuvaletinizi yaptığınız halde bağırsaklarınızın tam boşalmadığını hissetmek, mide ve karında kramplar, şişkinlik sebepsiz kilo kaybı, aşırı yorgunluk, uyku hali, sırt ağrısı, karında bir yumru derhal bir doktor kontrolünden geçmenizi gerektirir.
Enginar, prebiyotik ve probiyotikler bağırsak faaliyetlerini düzenler ve sağlınızı korur. Lifli gıdalar, yoğurt, taze sebze ve meyve, kırmızı et tüketimini azaltmak bağırsak kanserinden korunmanıza yardımcı olur.

8. Üriner sistem
En az 2 yılda bir yaptırılacak prostat muayenesi erkeklerin ihmal etmemesi gereken medikal tetkiklerden biridir. Eğer eskisinden daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız (özellikle de geceleri), tuvaletinizi yapmakta veya yaparken zorlanıyorsanız, aniden şiddetli bir tuvalet ihtiyacı beliriyorsa mutlaka prostat muayenesi olunuz. Bu tür belirtiler prostatınızın büyüdüğüne ve ürtiker sistemi bloke ettiğine işaret edebilir ki bu 40 yaşın üzerindeki erkeklerde genel bir sorundur. Kansere dönüşmemiş prostat anomalilerinin ve sorunlarının tedavisi %100 mümkündür.
Sağlığınız korumak ve varsa sıkıntılarınız hafifletmek için kafein ve alkol tüketimini azaltın hatta bırakın. Çinko, E vitamini ve Selenyum takviyesiyle prostat sağlığınıza destek olabilirsiniz.

9. Kilo
Ağırlığınızı (kilogram) boy ölçünüze bölüp(metre) çıkan sonucu tekrar boy ölçünüze (metre) böldüğünüzde elde edeceğiniz sonuç BMI denilen vücut kitle indeksinizi gösterir. Eğer sonuç 25’in üzerinde ise şişmanlık, 30’un üzerindeyse obezite sınırını geçmişsiniz demektir.
Obezite kalp hastalıkları, diyabet, osteo-artirit, bazı kanser türleri gibi bir çok sağlık sorununa yol açabilecek tehlikeli bir durumdur. Ayrıca bilimsel olarak bir erkeğin ömrünü ortalama 9 yıl kadar kısalttığı tespit edilmiştir. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve yıllık sağlık kontrollerini aksatmamak şişmanlık ve obeziteyi ve yol açtığı sorunları engeller.

* Pycnogenol: Güneybatı Fransa’ da yetişen Fransız sahil çamının (Pinus pinaster) kabuklarından elde edilen yoğunlaştırılmış bir maddedir. Pycnogenol; çok özel bir bioflavonoid’ tir. Keşfedilen en kuvvetli doğal antioksidandır Antioksidan etkisi;Vitamin E, C, Karoten ve Selenyum’dan fazladır. Çam ağacı kabuklarından elde edilen Bioflavonoid ailesinden bir proanthocyanidin’dir. Kalp damar sağlığının desteklenmesine, esnek bağ dokusu ve cildin korunmasına yardımcı bir beslenme desteğidir. Güçlü bir antioksidan olan bu maddenin de başlıca kaynağı çam kabuğu ekstraktıdır. Pycnogenol ve proantosyanidin ince, küçük damarlarınızın duvarlarını güçlendiren serbest radikal savaşçılarıdır. Kolesterol seviyesini düşürür.

** Lutein: Güçlü antioksidan etkinliği olan karotenoidlerin en önemlileri ß-karoten, astaksantin, lutein, likopen, zeaksantin, kantaksantin’dir. En iyi bilinen karotenoid beta karoten olmasına rağmen son dönemde daha çok ilgi çeken 3 farklı karotenoid vardır; Astaksantin, lutein ve likopen. Lutein yeşil bitkilerde bulunan (özellikle ıspanak, kıvırcık, kara lahana, pırasa, bezelye) önemli bir karotenoiddir. Göz sağlığı için önemli bir antioksidan karotenoid olan lutein, gözü hem güneş ışınlarına karşı, hem de serbest radikal hasarına karşı korur.
Her ne kadar net günlük gereksinim belirlenmese de günlük tavsiye edilen doz 5-30 mg arasındadır.

Kanıtlar, luteince zengin beslenen insanların maküler dejenerasyon yada katarakta karşı koruma geliştirdiği yönündedir. Lutein retinadaki ana pigmenttir ve makule olarak bilinen görme hassasiyetini sağlar. Maküler dejenerasyon; sarı nokta denilen ve görmede sorumlu olan retina tabakasının ortasındaki küçük alanın zarar görmesidir. Lutein doğal bir göz siperidir, retinayı çok fazla ışığa karşı korur. Artan yaşla beraber retinadaki lutein miktarı azalır. Makülayı korumanın yanında lutein güneş ışığına karşı lensi korur ve katarakt gelişimini azaltır. Lutein ateroskleroza karşı da koruyucu olabilir.