Bu ağrılar erkek yaşamını kabusa çeviriyor
Erkeklerin yaşam kalitesini bozan rahatsızlıklar arasında ilk sıralarda kronik kasık ve testis ağrısı geliyor. Ürolog Güdeloğlu, kesin nedeni bilinmeyen bu tür ağrılarda son çarenin ameliyat olduğunu söylüyor. Kasık ve testis ağrılarının hafif yanma şeklinde olabildiği gibi yaşamı çekilmez kılacak şekilde şiddetli de olabildiğini belirten Ürolog Op. Dr. Ahmet Güdeloğlu, bu ağrıların kesin sebebinin bilinmediğini ancak kasık fıtığı, inmemiş testis veya vazektomi (erkeklerde tüplerin bağlanması ameliyatı) gibi kasık veya testis bölgesi etrafındaki ameliyatlar, tekrarlayan testis enfeksiyonları, o bölgeye ait travmalar ya da böbrek veya prostat gibi ameliyatların ağrılara yol açabildiğini aktardı.

TEDAVİDE ÖNCELİKLİ AMAÇ AĞRININ GİDERİLMESİ

Tedavinin ilk amacının ağrıyı gidererek hastanın yaşam kalitesini artırmak olduğunu, bu nedenle tedavi başlangıcında ağrı kesici ve antibiyotik verildiğini vurgulayan Güdeloğlu, “Bu, hastaların önemli bir kısmında ağrının tamamen kaybolmasını sağlayabilir.

“Kronik kasık ve testis ağrısı bazı hastalarda birkaç aydan birkaç yıla kadar uzayan sürelerde devam edebilir. ”

Eğer hastanın günlük aktivitelerini etkileyecek kadar şiddetli ağrısı varsa veya antibiyotik ve ağrı kesici tedavisine cevap alınamadıysa cerrahi işlemlere başvurulabilir” dedi.

GEÇMEYEN AĞRILARA CERRAHİ MÜDAHALE

Cerrahi tedavilerde ilk uygulanan yöntemin “spermatik kord bloğu” işlemi olduğunu belirten Güdeloğlu, “Bu işlemde lokal ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Bu işleme olumlu cevap veren hastalar, genellikle hedefe yönelik mikro-denervasyonu ameliyatından fayda görebilirler. Hastaların sınırlı bir kısmında bu işleme de cevap alınamaz. Bu durumda ağrı-liflerinin sıvı azot ile dondurularak yok edilmesi işlemi uygulanır. Bu işleme de direnç gösteren olgularda ise spermatik korda botoks enjeksiyonu tedavide bir sonraki adımdır” bilgisini verdi.