Kaşıntı çocuğu huzursuz eder
Anne veya babada astım, alerjik deri hastalıkları, alerjik burun akıntısı gibi hastalıkların olması, kaşıntı sebebiyle çocukta huzursuzluk yaratan atopik dermatite neden olabilir.  Atopik dermatitte deri bulguları başlangıçta kendisini sulantılı kızarık, kaşıntılı alanlar şeklinde gösterirken, ilerleyen dönemlerde kuru, kalın, kabuklu, çok kaşıntılı alanlara bırakır.

Sıklıkla kolların ve bacakların iç kıvrım yerleri, ense ve yüz tutulmalarıyla beraber diğer vücut bölgelerinde de döküntülerin görülebildiğini belirten Dermatolog Dr. Ayfer Aydın, “Kaşıntı sebebiyle çocuklar huzursuzdur, uyku düzenleri bozulur, vücutta ve yüzde kaşıntılı kanama izleri olur. Huzursuzlukla birlikte hastalığın şiddeti artar, böylece bir kısır döngü halinde hastalık şiddetlenir” diyor.

HASTALIĞIN TANISI NASIL KONULUR?
Hastalığın birçok faktörden etkilenebileceğini belirten Dr. Aydın, çocuklardaki atopik dermatitin seyri ile ilgili bilgi vererek tedavi başarısını artıran etkenleri şöyle anlatıyor:

“Hastalığın tanısındaki majör kriterler; ailede alerjik bir hastalığın varlığı, mevcut egzemaların sık tekrarlaması, kaşıntı ve hastalığın vücuttaki tipik alanları tutmasıdır. Minör kriterler ise vücutta yaygın kuruluk, ellerdeki çizgilerde belirginleşme, dudak kenarlarında çatlamalar, gözaltlarında kuruluk çizgilerde belirginleşme, vücutta yer yer tavuk derisi şeklinde iğsi alanlar, yer yer beyaz yuvarlak alanlar, çevresel ve duygusal faktörlerin hastalığın seyrini etkilemesi sık gördüğümüz bulgulardandır. 3 majör ve 3 minör bulgunun varlığında hastalık tanısı kolayca konulur.

GIDALAR DA TETİKLİYOR
Atopik dermatiti olan çocukların gıda intoleransı da yüksektir. Ancak atopisi olan bir çocukta gıda alerjisi hiç görülmeyebilir de. Herhangi bir gıda maddesinin hastalığı tetiklediği tespit edildiğinde o besinin çocuğa verilmemesi çözüm olacaktır.

TEDAVİDE BU NOKTALARA DİKKAT
• Çok kaşıntılı olan ve çocuğun yaşam kalitesini, uykularını, neşesini kaçıran bu durumda tedavinin en önemli kısmı; tetikleyici faktörlerden uzak durmak ve önleyici tedbirler almaktır.
• Hastalığı tetiklediği bilinen yünlü, sentetik kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler kullanılmalı, çocuğun çamaşırları yıkanırken deterjan yerine sabun tercih edilmelidir.
• Derinin nemlendirilmesi tedavinin en önemli parçasıdır. Deri kuruluğu kaşıntıyı ve hastalığı şiddetlendirdiği için bol nemlendirmek esastır.
• Hastalığın şiddetli dönemlerinde topikal kortikosteroidler ve steroid içermeyen yeni topikal tedavi seçenekleri, çok şiddetli ve tedaviye dirençli vakalarda sistemik tedaviler ve UV tedavi seçenekleri arasındadır.
• Kaşıntı sebebiyle oluşan sıyrıklar sebebi ile enfeksiyon riski durumlarında tedaviye topikal bir antibiyotikli krem eklenebilir.

Hastalık tekrarlayıcı ataklarla kendini yineleyen tarzda ve çocuğun yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediği için atopik dermatiti olan çocuğun dermatolog gözetiminde olması, tedavideki en doğru yaklaşım olacaktır.