Emzirme konusunda doğru bilinen yanlışlar
Kimi anneler bebeklerini emzirirken sütlerinin yetersizliğinden şikayet eder. Süt miktarının göğüs şekliyle bağlantılı olduğu söylenir. Ya da emzirmenin göğüs şeklini bozacağı düşünülür. Peki emzirme hakkında bildikleriniz ne kadar doğru? İşte emzirme konusunda doğru bilinen yanlışlar.

Her annenin sütü yeterlidir!
Her kadın bebeği için yeterli süt üretebilir. Yeter ki, hamileliği boyunca bebeğini emzirme fikrine adapte olsun ve doğum sonrası bebeğini sık sık emzirsin. Hamilelik döneminde, doğacak bebeğin beslenmesine yönelik değişimler yaşanır. Hamileliğin 20. haftasından itibaren süt bezlerinde süt sentezi başlar. Ancak doğumla birlikte bu sentez daha da artar.

Göğsünüzün şekli önemli değildir
Süt veren keseciklerin sayısı ve büyüklüğü her kadın için aynıdır. Bu yüzden memenin büyük ya da küçük olmasının süt üretimiyle bir ilişkisi olmadığını bilmelisiniz. Memeye şekil veren kısım süt kesecikleri değil, kaslar ve yağ dokunuzdur.

Emzirerek sütünüzü çoğaltın
Doğum sonrası bebeğin anne memesini emmeye başlaması, süt salgısını arttıran en önemli uyarıdır. Bebek emdikçe uyarı beyne gider, beyin de cevap olarak kana prolaktin hormunu salgılar. Bu hormon, süt üretim keseciklerinde sütün üretilmesini sağlar. oksitosin adlı başka bir hormon sayesinde de kesecikler kasılır ve içindeki süt, kanallara akar. Kanallar boyunca ilerleyen süt, göğsün kahverengi kısmının altında birikir. Bebeğin dilinin bu bölgeyi önden arkaya doğru dalgalandırması ve sıkıştırmasıyla da anne sütü, bebeğin ağzına akar. Bebeğin emmeye devam etmesiyle süt, bir yandan boşalırken diğer yandan yeniden dolar. İşte bu yüzden süt üretiminin devam ettirilmesi için sık emzirmek gerekir.
Sütünüz bebeğinize özeldir.

Her annenin sütü kendine ve bebeğine özeldir! Üstelik bu sadece insanlar için değil, bütün canlılar için geçerli. İşte anne sütünü yavrusu için benzersiz bir besin maddesi yapan bu özelliktir. Örneğin erken doğmuş bebek için en ideal besin yine kendi annesinin sütüdür. Çünkü bebeğin o anda ihtiyaç duyduğu tüm maddeler, yalnızca kendi annesinin sütünde bulunmaktadır.

Emzirme göğüsleri bozar mı?
Bazı doktorlara göre, göğüsleri emzirmekten çok hamilelik bozuyor. Hamilelikte büyüyen meme bezlerinin doğumdan sonra birdenbire küçülmesi göğüslerin bozulmasına neden olabiliyor. Fakat anne emzirirse, meme bezleri birdenbire küçülmeyeceğinden, ‘emzirme göğüs güzelliği açısından faydalıdır’ bile denebilir.