Doğal bebek maması tarifi
Çocuğunuza içinde ne olduğunundan emin olamadığınız ama son derece pahalı olan bebek mamaları yedirmekten rahatsızsanız doğal bebek mamasını yapabilirsiniz. İçinde en azından ne olduğunu bildiğinizden dolayı güvenle bebeklerinize yedirebilirsiniz.
Faiş fiyata aldığınız bebek mamalarından kat kat daha ucuza mal edebilirsiniz. Çoğu anne için bebeklere yedirilen mamanın pahalı olması çok fazla önemsenmez. Çünkü kendi boğazından fedakarlık ederek çocuğuna bu mamalardan alabilir. Kendinizin evde hazırlayacağı mama ile bu durumdan da kurtulmuş olacaksınız. Ahmet Maranki’nin bebek maması tarifi:

Malzemeler:
*2′şer dal maydonoz ve dereotu
*1 dal tere
*5 dal ıspanak
*Çeyrek kereviz
*Yarım havuç
*1 çorba kaşığı pirinç unu
*1 tatlı kaşığı zeytinyağı
*Çeyrek patates

Hazırlanışı:
Sebzeleri iyi dezenfekte edip yıkadıktan sonra 1.5 su bardağı kaynar suyun içine atın. 10-12 dakika civarı haşlanmasını bekledikten sonra sebzeleri suyundan arındırarak soğumaya bırakın.
Daha sonra bu sebzeleri uygun araçlarla püre kıvamına getirin. Soğumaya bıraktığımız sebze suyuna 1 çorba kaşığı pirin unu ilave edin. Kaynayana dek kısık ateşte bekletin. Kaynamaya başladığı anda yapılan sebze püresini ve zeyintağı ilave ederek bebeğinize ılık haldeyken yedirin.