Çocuklarda horlama ve uykuda solunumun durması
Horlama ve uykuda solunumun durması çocukların da sağlığını tehdit ediyor. Her gece uykusu bölünen çocuklarda davranış bozuklukları görülebiliyor, horlama hayatı tehdit eden bir hastalığın ilk belirtisi olabiliyor. Uzmanlara göre horlama, uyku sırasında hava yolunun daraldığının en önemli göstergesi. Uzmanlar; “Hipertansiyonu olan hastaların yarıya yakınında, kadınların yüzde 2, erkeklerin ise yüzde 4’ünde uyku apnesi görülüyor. Ancak pek çok kişi bu hastalığının farkında değil.” uyarısında bulunuyor.

Op. Dr. Gürkan Ünal, horlamanın sadece yorgunken çıkabildiği gibi çene yapısının küçük olması, boğazın arkasındaki dokuların yoğunluğu, bademciklerin büyümesi veya burun tıkanıklığına bağlı olarak da görüldüğünü söyledi.

Dr. Ünal, “Üst solunum yolunda gelişen darlık veya tıkanıklık solunum çabasının artmasına, oksijen seviyesinde de düşmeye neden olur. Beyin koruma içgüdüsüyle hastayı uyandırıp nefes almasını sağlar. Gece boyunca onlarca, hatta yüzlerce kez uyanan kişi, ertesi gün dinlenemeden yorgun kalkar ve gün boyunca uyuklar.” şeklinde konuştu. Araştırmalara göre her 10 çocuktan birinin horladığını kaydeden Dr. Ünal, solunum bozukluklarına bağlı uyku bölünmesinin ise çocukların hiperaktivite, kolay sinirlenme, dikkat eksikliği gibi çeşitli davranış bozuklukları sergilemesine yol açtığını kaydetti.