Çocuklar neden yalan söyler
3-4 yaş çocukları sıklıkla yalan söyleyebilirler. Bu yalanlar, gerçeği çarpıtma amacı taşımayan sözde yalanlardır. Çocuklarının zaman zaman yalan söylediğini fark eden anne ve babalar bunun sebebini merak edip endişelenebilirler !!!

Beş yaşına kadar gerçeği algılama yetileri gelişmediği için çocukların ilk beş yılda söyledikleri yalanlar doğal karşılanır. 3–4 yaş çocukları sıklıkla yalan söyleyebilirler. Bu yalanlar, gerçeği çarpıtma amacı taşımayan ‘sözde’ yalanlardır. Çocukların yaptıkları hataların üzüntüyle karşılanması sözde yalanları doğurabilir. Çoğu zaman da bu yalanlar oyun niteliği taşır. Örneğin, bir vazoyu deviren çocuk aslında kardeşinin yaptığını söyleyebilir ya da hayal gücünün bir ürünü olan öyküler uydurabilir. Öykü uydurmak yalan söylemek değildir, bu duruma müdahale edilmemelidir. Ancak, 4 yaşındaki bir çocuk, övünme, hayal gücü ya da şaka amacı dışında bir yalan söylediğinde, anne çocuğa eğer doğruyu söylemezse ona ne zaman inanacağını bilemeyeceğini belirtmelidir. Çocuğun ”sözde” yalanlarına karşılık çocuğa sert cezalar verilmemelidir. Doğru söylemenin övgüye değer olduğu anlatılmalıdır. Ayrıca, çocuğun çevresindeki yetişkinler de yalan söylemeyerek örnek olmalıdır. Çocuk, gerçekle gerçek olmayanı ayırt edebildiği halde,

Cezadan kurtulmak amacıyla,

Çevresinde yalan söyleyenleri model aldığı için,

Çekindiği için,

Çok fazla eleştirildiği ya da çok fazla karışıldığı için,

Arkadaşlarının beğenisini kazanmak için,

Anne-babanın beklentilerine karşılık onları hayal kırıklığına uğratmamak için,

Utanç duyduğu durumları saklamak için,

Takdir edilmek amacıyla yalan söyleyebilir.

Bu durumun temelinde çevreyle olumsuz ilişkiler yatar. Bu durumda, çocuğun yalan söylemesinin sebepleri araştırılmalıdır. Çocuk kaygı ve çekingenlik sebebiyle yalan söylüyorsa, öfke ve kınama tepkilerinden kaçınarak çocuğa güven verilmelidir.
Beş yaş ve üzeri çocuklarda, çocuğun yalan söyleme davranışına, alt ıslatma, tırnak yeme, tik, kekemelik, saldırganlık gibi davranışlar da eşlik ediyorsa; çocuk kaygısızsa ve yalan söyleme davranışı, hırsızlık ya da okuldan kaçma gibi diğer davranışlara eşlik ediyorsa, uzman yardımı alınmalıdır.

Uzm. Psk. İpek İzgialp